Operátoři se pochlubili, jak za tři týdny začnou cenzurovat internet. Kritizují ministerstvo

Operátoři se pochlubili, jak za tři týdny začnou cenzurovat internet. Kritizují ministerstvo

Za necelé tři týdny začne platit Babišův blacklist – registr zakázaných webů s ilegálními hazardními hrami, které budou muset tuzemští operátoři na vlastní zodpovědnost blokovat. Sdružení NIX.cz, které provozuje největší tuzemský peeringový uzel, vyzpovídalo své členy, jak se k nové povinnosti postaví.

Nejčastější technikou bude podle 26 poskytovatelů internetu blokace na úrovní DNS (38 %) často v kombinaci s blokací IP adresy (32 %). Zatímco blokaci pomocí DNS půjde snadno obejít pomocí alternativního DNS serveru (třeba Google Public DNS aj.), s blokací na úrovni IP adresy si poradí třeba šifrované VPN spojení, které dnes zdarma a na jeden klik nabízí třeba Opera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jaké technologie blokace operátoři zvažují a kolik je to bude stát

Suma sumárum, obě nejčastější techniky blokace každý domácí majitel počítače snadno obejde a blokace tedy nebude fungovat. Přesto ale operátorům vzniknou zřizovací náklady, které odhadují podle typu blokace až na stovky tisíc korun. Měsíční náklady se budou pohybovat podle dotázaných operátorů na desítky tisíc korun u těch velkých a jednotky tisíc u malých ISP.

Těžko říci, jak tyto náklady umoří – jestli se to promítne do cen připojení, anebo v rámci konkurenčního boje najdou úspory raději jinde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Většině oslovených operátorů se nelíbí údajně chabá komunikace ze strany ministerstva financí, který blacklist zřídí

V každém případě 95 % oslovených operátorů považuje dosavadní komunikaci ohledně zákona o hazardních hrách ze strany Ministerstva financí za nedostatečnou. Není prý jasné, jaké hlášení mají při pokusu o navštívení zakázané adresy zobrazovat a další provozní údaje.

Diskuze (72) Další článek: Synaptics představuje jako první biometrický senzor prstu, který může být přímo pod ochranným sklem displeje

Témata článku: Internet, Právo, Politika, Cenzura, Poskytovatelé internetu, Alternativní DNS, MINI +, Zakázaný Web, Státní blacklist, Ministerstvo, Navštívení, DNS server, Jak, Konkurenční boj, Hazardní hra, Marný boj, Google Public DNS, Opera, Blacklist, TRI

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty