Prohlížeče | Web | Opera

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

  • Opera představila Neon
  • Koncepci prohlížeče budoucnosti
  • Připomíná Chrome OS

Opera vždy patřila k největším inovátorům podoby webového prohlížeče. Byla to právě ona, které se podařilo prosadit některé prvky, které dnes v nějaké podobně používají prakticky všechny tradiční webové prohlížeče.

I z toho důvodu má norská firma dostatečný kredit k tomu, aby si na rozdíl od mnoha ostatních mohla dovolit experimentovat – vytvářet vize, jak by mohlo vypadat okénko do internetu za pár let.

Neon je takový Chrome OS podle Opery

A přesně na základě jedné takové vize se zrodil možná až nečekaně funkční koncept Opera Neon, který v týdnu Norové uvolnili pro Windows a jablečný systém.

Ačkoliv se podle Opery skutečně jedná pouze o vizi – technologickou ukázku, Neon je až na pár drobných chyb vlastně úplně použitelný prohlížeč. Prohlížeč, který sice stejně jako Chrome používá vykreslovací jádro Blink, ale samotné uživatelské rozhraní nemá s Chromem vlastně i původní Operou téměř nic společného.

751436930 311564204 50344544726789575 246170271 358014700
Mohla by Opera Neon fungovat jako miniaturní desktop s prohlížečem podobně jako Chrome OS. Pro lepší představu jsme připravili několik vizualizací pomocí Magic Mockups.

Opera Neon totiž spíše než prohlížeč připomíná jakýsi desktop – podobně jako Chrome OS. Když ji přepnete do celoobrazovkového režimu (F11), cize nebude vše fungovat, jak má, ale v duchu si řeknete, že by Neonu slušelo, kdyby byl skutečně k dispozici třeba i jako live Linux na USB klíčence.

Dok s weby

Desktop Neonu, který pocit pracovní plochy umocní zejména tím, že se na pozadí načte systémová tapeta Windows, se skládá z vertikálního pravého doku, systémového menu vlevo a zástupců webových stránek uprostřed.

285157417 520575298
Základní plocha s oblíbenými stránkami (paralela Speed Dialu) a vyhledávacím a adresním polem, které otevře nové virtuální okno prohlížeče vně tohoto prostředí

Pravý dok není ničím jiným než seznamem otevřených stránek – je to vlastně náhrada tradičních tabů. Ikony v doku můžete myší přetahovat, stejně tak by se ale měly řadit automaticky podle priority. Čím důležitější stránka, tím bude v seznamu výše. Nakonec můžete stránku přetáhnout na plochu uprostřed a uložit ji tak mezi oblíbené.

730325912 167083514 491454153
Okno prohlížeče vyplňuje celý desktop Neon, ovšem i Opera pracuje s rozdělením na dvě části, kdy lze přetažením ikony z doku rozdělit prostředí a zobrazit vedle sebe dvě stránky

Neon opravdu předpokládá, že jeho hlavní okno bude stále maximalizované, aby byla jeho praktická pracovní plocha co nejvyšší, tato koncepce tedy pracuje s tím, že za pár let budeme všechno dělat v prohlížeči a desktopové aplikace nebudou třeba. Je to tedy skutečně vize Chrome OS v norském provedení.

Player a Snap

Levý panel nabízí systémové nástroje. Ikonky jsou malé, takže autoři mají prostor k tomu, aby se zde časem objevily případně i nějaké další speciality. Zatím zde najdete vedle spuštění nového prohlížecího okna postupně tlačítka Player, Snap, Gallery a Downloads.

406153192 164192959 272029702
V panelu Player najdete všechny panely, které přehrávají multimédia (přehrávající panely jsou označení i v doku). Můžete odtud přehrávání pozastavit a u videa (Vimeo, YouTube) zobrazit i modální minipřehrávač.

Player zobrazí miniatury stránek, které zrovna přehrávají nějaká multimédia (zvuk a video), přičemž je odtud můžete třeba pozastavit a sledovat průběh.

Snap slouží k ukládání výřezů stránek. Jedná se tedy o podobnou funkci, se kterou hodlal zabodovat i Microsoft ve svém Edgi. Na libovolné stránce tedy můžete uložit ve formě obrázku libovolný výřez a vše se uloží do předposledního šuplíku Gallery. Do ní můžete přetažením uložit i libovolné obrázky na webových stránkách pro další prohlížení. No a nakonec je tu správce stahování, který jediný je vlastně zcela standardní.

419954582 735398312 184628257 118502686
Vytváření výřezů se zachovaným odkazem pomocí Snap a prohlížení v Gallery

Další nástroje a konfigurace této prazvláštní verze Opery pak najdete v nabídce Start v levém dolním rohu.

Dobrý nápad, nebo slepá ulička?

Opera Neon stejně jako Chrome OS pracuje s myšlenkou, že se postupem času z webových prohlížečů stanou jakési operační systémy, protože většinu času na počítači dnes skutečně strávíme ve webovém prohlížeči. Zároveň se změnila i podoba stránek a už dávno to nejsou výhradně textové nástěnky s několika fotografiemi a jednoduchými grafickými prvky, ale složité multimediální, interaktivní a asynchronní aplikace, které se svou propracovaností a schopnostmi vyrovnají tradičním desktopovým programům.

V tomto směru je Opera Neon jakožto koncept opravdu povedená a funguje. Na stranu druhou by ji ale opravdu slušelo, kdyby byla jako celek grafickou nadstavbou nějakého jednoduchého linuxového systému stejně jako Chrome OS. Tedy kdyby se po startu počítače spustila rovnou ona.

Diskuze (36) Další článek: Eurocom Tornado F5: GTX 1080 a i7-7700K s běžnou herní konstrukci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,