Open source se daří lépe ve Vietnamu než v Česku

Tato čísla se tuzemským fanouškům Linuxu líbit rozhodně nebudou. Red Hat vypracoval ve spolupráci s Gerogia Institute of Technology zajímavý žebříček vyspělosti světa z pohledu zavádění a podpory open source technologií.

Výsledkem jsou dvě tabulky a interaktivní mapy. Activity Map zkoumá, jak se vlastně OSS vede ve světě, kde je nejvíce uživatelů OSS na sto obyvatel a kde nemá s open source problém ani vládní garnitura, samospráva a byznys scéna.

Druhá mapka s názvem Environment Map pro změnu hodnotí země z pohledu jejich potenciálního vývoje na poli OSS. Zkoumá tedy, kolik je v zemi aktivních uživatelů internetu, jaká je zde technologická infrastruktura, jestli je na OSS připravené místní právo a jak přísná je patentová politika. Jednoduše řečeno by tedy měla mapa zobrazovat, jestli je daná země vůbec vhodná pro další rozvoj na poli OSS v příštích letech.

activity_map.png  environment.png
Activity Map, Environment Map a Česká republika

Česká republika sice podle zvolené barvy patří spíše do průměru, podle absolutních čísel se ale potácí nad opensourcovou propastí. Zatímco Activity Map ji přisuzuje 39. příčku, Environment Map 36. místo z celkových 75 zkoumaních států.

V případě Activity Map je na tom tedy z vyspělých zemí hůře už jen Slovensko, Rusko, Řecko a pobaltské země. Na chvostu jsou pak převážně země Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Lépe se OSS podle analýzy daří i v takových zemích jako Pákistán, Vietnam nebo Peru. Statistice pak naopak vévodí Francie, Španělsko, Německo a Austrálie následovaná zeměmi západní a severní Evropy.

Diskuze (45) Další článek: Apple v tichosti propustil 1 600 interních zaměstnanců

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,