Online obchodům s hudbou se daří, svazují ale uživatele

Služby online distribuce multimédií mají za sebou bouřlivý růst, v meziročním srovnání stoupl počet prodaných skladeb desetinásobně, zároveň ale začíná tato oblast distribuce narážet na problémy. Proprietární formáty svazují uživatele a mezery mají provozovatelé elektronických obchodů v jednoduchosti navigace na svých stránkách. Tvrdí to studie společnosti Shelley Taylor & Associates, která mezi říjnem a prosincem 2004 zkoumala 15 online obchodů, 7 multimediálních přehrávačů, 10 online rozhlasových stanic a šest výměnných sítí.

Hlavní výtkou vůči obchodům je používání proprietárních formátů pro správu autorských práv, které nutí zákazníka používat vybraný přehrávač. Nejvíce kritiky si ve studii vysloužil obchod Connect společnosti Sony, který je nepřehledný a umožňuje stahovat soubory pouze do přehrávačů Sony. Další kritika se snesla na MSN Music Store, který pro nákupy vyžaduje registraci služby Hotmail, podobná kritika mířila i ke službě Launch od Yahoo!, která vyžaduje vytvoření uživatelského účtu, vytvoření emailu na Yahoo! však není podmínkou pro využívání služby.

Jako uživatelsky nejpřívětivější se neukázal obchod iTunes, který celému trhu dominuje, ale francouzský obchod Fnac, který nabízí slevy při hromadných nákupech i možnost nákupu lístků na koncerty.

Zdroj: The Register

Diskuze (14) Další článek: Microsoft propouští testery, nahrazuje je stroji

Témata článku: Obchod, Svaz, Launch, Vybraný formát, Hud, Dar, Taylor, Shelley, Online obchodTýden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb