OLO: miniaturní a levná 3D tiskárna, která si vystačí se smartphonem

  • Nová přenosná 3D minitiskárna tiskne přímo z mobilního telefonu
  • Jak využívá displej telefonu k tisku?
  • Cena OLO začíná na 2 500 Kč

3D tiskárny sice zatím nepřekročily stín kutilů a profesionálního použití, o to více ale vzniká nejrůznějších druhů, které používají nové technologie tisku, nové materiály a konstrukce.

I v rámci segmentu těch nejlevnějších 3D tiskáren je velký výběr, několik takových jsme představili i ve velkém článku. Jednou z populárních technologií u menších a levnějších typů je pryskyřice, která při osvětlení ztuhne. A právě na podobném principu funguje i nový typ miniaturní 3D tiskárny OLO, která je nyní ve fázi Kickstarter kampaně a pyšní se skutečnou „mobilitou“.

Stačí přidat pryskyřici a mobilní telefon

OLO je zaměřená na kombinaci s klasickými dotykovými mobilními telefony, přičemž je kompatibilní s různými úhlopříčkami a značkami smartphonů. Tou nejdůležitější hardwarovou částí, kterou poskytuje telefon pro 3D tisk, je totiž displej.

OLO_C_141.jpg

Na telefonu s operačním systémem Android nebo iOS běží speciální aplikace, která přesným způsobem řídí světlo na displeji. Telefon se totiž umístí do krytu o velikosti 17,2 × 11,5 × 14,8 cm a hmotností 780 g, který kompletně zakryje jakékoli jiné světlo a navíc obsahuje jednoduchou automaticky polohovatelnou plošinu fungující na baterie.

Kryt se umístí přímo na telefon, na kterém se nejdříve spustí daná aplikace a výroba vybraného trojrozměrného modelu, který může mít velikost až 7,6 × 12,8 × 5,2 cm a celkový objem 400 cm3. Aplikace řídí, kde přesně dochází k maximálnímu rozsvícení pixelů a tím i osvětlení pryskyřice, která díky tomu pomalu tuhne.

Z původně tekuté pryskyřice nalité do nádržky krytu nad telefonem pak postupně vytahuje ztuhlý trojrozměrný model, který jste si nechali vytisknout.

Na výtisk si počkáte

Pro OLO bude k dispozici několik barev pryskyřice (fotopolymery) i s různou tuhostí. Celkem jde o čtyři druhy materiálů a pět barev. Maximální rozlišení tisku je 32 mikronů (X/Y – 0,0042 mm, Z – 0,036 mm), ale pochopitelně záleží i na daném mobilním telefonu a rozlišení displeje. Tvůrci uvádí, že s iPhonem 6 trvá výroba jednoho centimetru objektu přibližně 46 minut.

Konstrukce je dle tvrzení téměř bezúdržbová a pomalá rychlost výroby má i pozitivní stránku – tisk je extrémně tichý a takřka neslyšitelný. Tiskárna OLO je tvořená pouze ze sedmi dílů, které zahrnují i jeden motor a jeden čip. Pro provoz jsou nutné čtyři „tužkové“ baterie.

Od září za 2 500 korun

V rámci běžící kampaně na Kickstarteru lze objednat tiskárnu OLO za 99 dolarů, což je v přepočtu přibližně 2 500 Kč s daní, přičemž v balení je pouze základní láhev 100g bílé pryskyřice. Do konce zbývá ještě dlouhých 25 dní a už se podařilo vybrat téměř milion dolarů.

OLO_pack1.jpg
Obsah balení OLO, telefon musíte mít vlastní

S dodávkami se počítá přibližně od září tohoto roku, přičemž software by měl být kompatibilní s různými formáty z aplikací pro tvorbu 3D objektů. Nesmíme ale zapomínat na jednu z hlavních nevýhod - pokud tiskárnu používáte s vaším hlavním telefonem, během tisku ho nemůžete využívat a nesmí docházet ani k žádnému přijímání notifikací a podobně.

OLO_C_031.jpg
Nabídka barev a druhů pryskyřice je slušná

Vzhledem k tomu, že tisk bude obvykle trvat i několik hodin, může to být pro někoho překážkou. Jde ale o součást toho, že se jedná o plně mobilní řešení, takže ho můžete využít i na cestách.

Pokud jde o budoucí generace, tvůrci plánují výrobu větších modelů, které budou kompatibilní například s většími tablety.

Diskuze (31) Další článek: Týden Živě: Android N s okny, herní doplňky a bezpečnost

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,