Ohrožení marťanského vozítka Spirit zapříčinil souborový systém

Na začátku letošního roku se průzkumné vozidlo křižující povrch Marsu dostalo vážných potíží poté, co jej zastavila softwarová chyba. Po více než půlroce NASA zveřejnila její příčiny.

21. ledna 2004 přestalo průzkumné vozidlo Spirit komunikovat se Zemí. Důvodem bylo neustálé rebootování operačního systému. Až po pěti dnech intenzivního testování se podařilo chybu odhalit. Centrem problému byla paměť flash.

Na pondělní konferenci člen softwarového vývojového týmu JPL Robert Denise uvedl, že skutečnou příčinou selhání byla neustále se zvětšující adresářová struktura souborů, kterou se operační systém snažil bezúspěšně zkopírovat z paměti flash do paměti RAM. Příliš velké soubory způsobily pád systému a jeho dokola se opakující rebootování.

Průzkumné vozidlo Spirit je osazeno 256 MB přepisovatelné paměti typu flash, 128 MB paměti DRAM a 11 MB paměti EEPROM. Zaplnění dvojnásobně velké paměti flash a její následné „mirrorování“ do paměti DRAM nemohlo dopadnout jinak než selháním.

Přitom dynamické přesouvání paměti bývá do operačních systémů zaváděno právě kvůli minimalizaci možnosti kolapsu. Testy JPL však pracovaly pouze s malým množstvím souborů. Tým Roberta Denise nakonec problém vyřešil simulací paměti RAM na paměť flash, u které zakázali dynamické funkce. Paměť flash byla vymazána a JPL doplnila systém o utilitu monitorující soubory.

V současné době se do popředí dostává otázka výdrže průzkumného vozidla, které bude komunikovat se Zemí až do 13. září, ačkoliv mělo ukončit činnost již koncem dubna.

Diskuze (51) Další článek: Nová verze programu IrfanView 3.92

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,