Ohlasy ze světa: Hry a jejich závislost na procesoru

Jaký procesor pro nejlepší výkon ve hrách? • OCZ Flex II DDR2-1 150 MHz: vyplatí se připlatit? • Odolný flash disk OCZ ATV 32 GB

Hry a jejich závislost na procesoru

Server Guru3D zveřejnil zajímavý článek o vlivu různě výkonných procesorů na výkon ve hrách. Měření probíhaly s procesory od obou nejznámějších společností Intel a AMD, přičemž se dostalo na dvoujádrové, tříjádrové i čtyřjádrové procesory s různými frekvencemi.

imageview.jpeg

Ze stáje AMD se jednalo o Athlon X2 4850E, Phenom X3 8750, Phenom X4 9450 a Phenom X4 9850, v případě Intelu pak o Core 2 Duo E8400, Core 2 Duo X6800 Extreme, Core 2 Quad Q6850, Core 2 Quad Q6600, Core 2 Quad Q9450 a Core 2 Quad QX9770. Testování proběhla na hrách World in Conflict, Ghost Recon Advanced Warfighter 2, S.T.A.L.K.E.R., F.E.A.R., Quake Wars: Enemy territory, Call of Duty 4, Crysis a v programu 3DMark Vantage. Sestava dále obsahovala grafickou kartu GeForce 8800 Ultra a operační systém Windwos Vista SP1.

Call of Duty 4, (4×AA, 16×AF)

call1.jpg call2.jpg

U této hry je prakticky jedno, jestli máte méně výkonný dvoujádrový procesor, nebo čtyřjádro s vysokou frekvencí, díky nastavenému antialiasingu je vytěžována především grafická karta a výsledky tak dopadly téměř stejně a to i v nižším rozlišení.

World in Conflict (0×AA, 16×AF)

world1.jpg world2.jpg

Vliv procesoru byl znát mnohem více i při vyšším rozlišení – WIC je hra na procesor docela náročná a je optimalizovaná pro více jader. Hra běží nejlépe na čtyřjádrovém procesoru, například Core 2 Quad Q9450 dosáhl přibližně o osm snímků více, než výše taktované dvoujádro Core 2 Duo E8400.

Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter 2 (Edge Smoothing AA, 16×AF)

tom1.jpg tom2.jpg

V této hře je při nižším rozlišení výkonnější čtyřjádrový procesor, při vyšším rozlišení už se rozdíly stírají a všechny procesory jsou víceméně vyrovnané. Výkonový propad se koná jen u staršího Athlonu X2 4850E.

Crysis (0×AA, 16×AF)

crysis1.jpg crysis2.jpg

Ač měla tato hra původně plně využívat čtyřjádrový procesor, jak je vidět, situace je naprosto opačná. Stejného výkonu se dočkáte jak s dvoujádrovým, tak i se čtyřjádrovým procesorem a to i při nižším rozlišení.

Pokud jste vášnivým počítačovým hráčem, v naprosté většině případů je lepší si pořídit dvoujádrový procesor s vyšší frekvencí, než čtyřjádrový s menší frekvencí. Pokud však váš počítač využíváte i na náročnější práci, přínos v podobě dalších dvou jader je znatelnější, než vyšší frekvence dvoujádrového procesoru.

OCZ Flex II DDR2 s frekvencí 1 150 MHz

Spousta uživatelů si neví rady při nákupu operačních pamětí, vyplatí se připlatit za dražší a rychlejší nebo postačí obyčejné například s frekvencí 800 MHz? Alespoň částečnou odpověď by mohl dát krátký test kvalitních a velmi rychlých operačních pamětí OCZ Flex II DDR2 PC2-9200 na serveru Anandtech, které pracují na frekvenci 1 150 MHz.

Paměti používají časování 5-5-5-18, přičemž vyžadují napětí 2,1 V. Používají speciální pasivní chlazení a redaktorům se podařilo bez problému zvýšit jejich frekvenci na 1 200 MHz. Testovací sestava obsahovala základní desku ASUS P5Q Deluxe, dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo E8500 přetaktovaný na slušných 4,3 GHz a grafickou kartu Zotac GeForce 9800 GTX AMP!. Pro srovnání byly paměti podtaktovány na frekvenci 960 MHz s časováním 5-4-4-12 (1,88 V).

Krátké testování proběhlo v programech 3DMark Vantage, SiSoft Sandra a ve hrách Half life2: EP2 a Crysis.

e85009x480flexII960evgpu3dvana.png e85009x480flexIIevcpu3dvan.png ocxflexbench.jpg

Z výsledků je patrné, že ve hrách je rozdíl téměř neznatelný a rozdíly se pohybují kolem jednoho až dvou snímků za sekundu. V programu 3Dmark Vantage je rozdíl taky téměř nulový, nárůst výkonu je znatelný jen při měření propustnosti v SiSoftware Sandra.

I když se jedná o jednoduchý a krátký test (větší je v přípravě), který neobsahuje testy z oblasti archivace, komprimace videa a podobně, už teď je jasné, že pro hraní se skutečně nevyplatí kupovat dražší operační paměti a mnohem lepší je ušetřené peníze investovat například do jiného komponentu.

Flash disk OCZ ATV 32 GB

Server Legit Reviews zveřejnil test odolného flash disku OCZ ATV s kapacitou 32 GB, který už disponuje dostatečnou kapacitou na přenášení většího množství dat, které tímto způsobem strčíte „do kapsy“.

ocz_32gb_atv_flash.jpg

Na pogumovaném flash disku se nachází řetízek, který má na konci kousek plastu, na který chytře nasadíte vyndaný kryt a nemusíte se tak bát, že ho necháte někde položený na stole a ztratíte ho.

ocz_32gb_atv_cap.jpg

Pro signalizaci čtení či zápisu disponuje oranžovou LED. Pro porovnání rychlosti v programu SiSoftware Sandra se v testu utkaly také flash disky Kingston DataTraveler 400 (2 GB), OCZ Rally2 (4 GB), Kingston DataTraveler Elite (4 GB), Kingston DataTraveler HyperX (8 GB) a Sandisk Cruzer Titanium (2 GB).

test1.jpg test2.jpg

V případě testu čtení se tento flash disku umístil na skvělém druhém místě, při testu zápisu dosáhl třetí příčky. Vzhledem k jeho kapacitě se však jedná o skvělé výsledky, které patří mezi ty lepší. Koncová cena se v našich obchodech pohybuje kolem 3 700 Kč s DPH.

ocz_32gb_atv.jpg

Diskuze (1) Další článek: Computer 10/08: Jak vybrat počítačový nábytek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,