Od Antarktidy se odtrhnul gigantický kus ledu

Velká část tzv. Larsen C Ice Shelf – jednoho z vůbec největších šelfových ledovců – se před několika dny odtrhla od Antarktidy a nyní putuje oceánem. Dotyčná kra má zhruba 6000 kilometrů čtverečních a váží přes bilion tun.

To, že k tomu dojde, vědci predikovali už delší dobu. „Pokud se to nestane v nadcházejících měsících, budu ohromen,“ konstatoval v červnu Adrian Luckman, který v rámci projektu MIDAS situaci pečlivě sledoval.

„Tuto událost předpovídáme měsíce a jsme překvapeni, jak dlouho trvalo, než povolilo několik posledních kilometrů ledu. Budeme i nadále monitorovat jak dopad oteplování na Larsen C Ice Shelf, tak osud této obrovské kry,“ dodal.

Mnoho odborníků se domnívá, že praskání ledu urychlují změny klimatu, nicméně v dané souvislosti je asi nejvhodnější mluvit o geografické příhodě – nikoliv klimatické.

Budoucnost této kry, která dostala pracovní název A68, je nejasná. Teoreticky může zůstat vcelku, ale pravděpodobnější je, že se rozpadne na menší fragmenty. Některé z nich se v dané oblasti mohou pohybovat celá desetiletí, zatímco jiné se nejspíš přesunou do teplejších vod.

Zdroj: MIDAS, Foto: NASA

Podívejte se na záběry trhliny v Larsen C Ice Shelf pořízené před cca 4 měsíci:

Váš názor Další článek: Atomová bomba: 15 nejpozoruhodnějších a nejničivějších explozí historie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,