Rovné tři miliardy korun stály v posledních pěti letech ministerstvo obrany externí IT služby, dalších šest stovek milionů mají spolknout v příštím roce. Například firmě Gordic, která vybudovala a provozuje finanční a personální informační systém, rezort od roku 2008 zaplatil téměř 850 milionů. Stěžovat si nemůže ani další z dodavatelů Aura, která má na starost informační systém logistiky. Ta inkasovala půlmiliardu. Na dalších 290 milionů přišel pronájem datového úložiště od firmy MHM Computer.
Přitom Gordic pracuje pro armádu už od roku 1993, Aura od ní získala kontrakt o rok později. Až do poloviny minulé dekády jejich služby stály dohromady necelou jednu miliardu korun. Od roku 2006 však fakturované částky vzrostly zhruba na 200 až 250 milionů ročně. Podobná praxe donedávna fungovala i v rezortu práce a sociálních věcí, kde společností OKsystem požadované sumy za software, jeho údržbu a školení uživatelů raketově vzrostly až na půlmiliardu ročně.
Nesmyslné?
„V době klesajícího rozpočtu jsou podobné částky nesmyslné, navíc jsou to všechno zakázky zadávané bez řádných soutěží. Třeba MHM Computer končí v listopadu smlouva a má být prodloužena za dalších 110 milionů,“ řekl deníku E15 pod podmínkou anonymity IT specialista z generálního štábu.
Že situace není ideální, je patrné také z oficiálního stanoviska ministerstva obrany. „Z rozhodnutí ministra obrany zpracovává Agentura komunikačních a informačních systémů za armádu jakožto uživatele analýzu, která má navrhnout nejvhodnější varianty při realizaci správy a provozu počítačových technologií,“ reagoval mluvčí rezortu Jan Pejšek. Podle něj by měl být materiál dokončen zhruba do měsíce.
Mluvčí současně potvrdil také to, že společnosti Gordic a Aura zakázky pravidelně získávají formou jednacího řízení bez uveřejnění, tedy takzvaně napřímo bez soutěže. „Jediným, ale pádným důvodem je ochrana výhradních práv dodavatelů. Na řadu dalších IT zakázek ministerstvo obrany výběrová řízení vyhlašuje,“ dodal ještě Pejšek.
Nakolik jsou částky vynakládané za informační technologie účelné, lze podle odborníků často jen velmi obtížně vyhodnotit, protože dokumentace vztahující se k těmto kontraktům je nedohledatelná. To byl případ firmy OKsystém, které tehdejší ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) vypověděl smlouvu.