Německá univerzita v Kolíně nad Rýnem se může pochlubit světovým prvenstvím ve vzdálenosti a rychlosti bezdrátového přenosu. Tamním vědcům se totiž podařilo na vzdálenost 37 kilometrů přenášet data rychlostí 6 Gb/s. To je o gigabit méně, než v případě technologie Wi-Fi 802.11ad, která je však určena pro velmi krátké vzdálenosti.

Přenos probíhal z jedné z výškových budov v německém Kolíně nad Rýnem
Vedle přenosové rychlosti se však zmíněnému standardu použitá technologie E-Band podobá i frekvencemi. Ty se pohybují v pásmu 71-76 GHz, zatímco u 802.11ad je to 60 GHz. Z toho také plyne bezpodmínečný požadavek na přímou viditelnost a velmi dobré podmínky, které by neovlivnily přenos milimetrových rádiových vln. Pro test byla vybrána výšková budova v německé metropoli a observatoř v 37 kilometrů vzdáleném městečku Wachtberg.
Na straně vysílače se vědci potýkali především s jeho efektivitou, na níž jsou kladeny maximální nároky. Použili polovodičové čipy s nitridem galia a pro vysílání sloužila směrová parabolická anténa.

Zaměření cíle. Signál poletí k sotva viditelné kouli na horizontu, která je vzdálena 37 kilometrů (klepněte pro plnou velikost)
Technologie je určena pro pozemní a satelitní vysílání a podle německých výzkumníků existuje mnoho potenciálních využití. Jedním z nich je levnější varianta internetového vysokorychlostního připojení do vzdálenějších oblastí. Jako příklad je uváděno 250 přípojek s rychlostí 24 Mb/s. Poznatky také najdou uplatnění při vývoji satelitních technologií nové generace, u níž je kladen větší důraz na přenosové rychlosti.
Mohlo by vás zajímat: