Bezpečnost | IoT | Botnet | DDoS

Nový botnet se rychle rozrůstá. Může shodit celý internet

Přesně před rokem způsobil botnet Mirai rozsáhlou nedostupnost více předních internetových stránek a služeb. Nyní tým expertů odhalil jeho následovníka, který sdružuje až 20násobně více infikovaných zařízení. Vyvstávají tak opodstatněné obavy, že díky jeho síle by mohli útočníci „shodit celý internet“. Informace o potenciální hrozbě zveřejnil TechSpot.

Každým dnem se výrazně rozrůstá

Nový botnet s názvem IoT_reaper, případně IoT Troop, odhalili už v září výzkumníci z čínské bezpečnostní společnosti Qihoo 360 a izraelští experti z firmy Check Point. Za tento čas se však jeho velikost enormním tempem rozrostla. V době výzkumu totiž ovládal už více než dva miliony infikovaných IoT zařízení, přičemž se každý den rozroste minimálně o dalších 10 tisíc zařízení.

Výzkumníci uvedli, že botnet využívá část kódu z jeho předchůdce Mirai, ale obsahuje i několik nových funkcí. Výrazným rozdílem je zejména způsob infiltrace. Mirai vyhledával zařízení s otevřeným Telnetem a následně testoval nejpoužívanější, respektive výchozí přihlašovací řetězce (jméno a heslo) pro získání přístupu.

Botnetu se zjednodušeně říká Reaper. Ke svému rozšiřování využívá působivou sbírku známých zranitelností v IoT.

Kvůli bezpečnostním chybám dokáží neznámí útočníci jednoduše získat plnou kontrolu nad neaktualizovaným zařízením a připojit jej k botnetu. Drtivá většina z uvedených chyb byla sice už dávno opravená, ale uživatelé často zanedbávají aktualizaci. Kvůli nedbalosti se tak i jejich zařízení stávají jedním z článků budoucích útoků.

Na seznamu konkrétně figurují routery D-Link 850L , D-Link DIR-600/300 , Netgear DGN , Linksys E1500 / E2500 , kamerové systémy Netgear ReadyNAS Surveillance , JAWS , Vacron , AVTech a IP kamery Goahead . Podle expertů ze společnosti Check Point jsou ohroženy i routery Mikrotik, TP-Link, NAS zařízení Synology a neaktualizované linuxové servery. Kompletní přehled zneužívaných modelů najdete na tomto odkazu .

Síla botnetu může být ohromující

Experti se domnívají, že botnet Reaper je zatím ve fázi vývoje. Aktuálně se jeho provozovatelé snaží infikovat co možná nejvíce zranitelných zařízení a získat nad nimi kontrolu. Podle dostupných informací nebyl zatím zahájen žádný DDoS útok.

Problémem však je jeho gigantická velikost spolu s více než 100 DNS resolvery, které zajistí rapidně zesílení případného útoku. Nikdo zatím netuší, jaké jsou úmysly útočníků, zda jim jde o způsobení chaosu, finanční zisk nebo jsou jejich cílem specifické zájmy. Faktem však je, že útok může přijít kdykoliv a s rozsáhlými následky.

Pro ilustraci, botnet Mirai disponoval šířkou pásma asi 1 Tbps, což útočníkům umožnilo odstavit weby Disqus, GitHub, HBO Now, Imgur, IndieGoGo, Netflix, PayPal, Pinterest, PlayStation Network, Reddit, SoundCloud, Spotify, Twitter, Yelp a jiné. Reaper je však mnohem propracovanější, přičemž má potenciál zahájit útoky se silou několika desítek Tbps. To ve finále může odstavit klíčové služby internetu a prvky jeho infrastruktury. Naštěstí jen dočasně.

Diskuze (4) Další článek: Jak na jednotné přihlašování

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,