Nová technika webového fingerprintingu rozpozná na internetu přímo váš počítač. Ještě že je tak pomalá

Nová technika webového fingerprintingu rozpozná na internetu přímo váš počítač. Ještě že je tak pomalá

Anonymita na webu se nejspíše stane ještě větší iluzí než dříve, výzkumníci z pensylvánské Lehigh University totiž demonstrovali novou techniku (PDF) fingerprintingu prohlížeče a počítače, která rozpozná surfaře nikoliv pouze podle jeho prohlížeče, ale rovnou počítače.

To znamená, že i když surfař změní prohlížeč a namísto Chromu použije třeba Firefox nebo Edge, tato identifikační technika bude tušit, že to je stále on, spočítala totiž jedinečný identifikátor (fingerprint) přímo pro jeho počítač.

Jak se to výzkumníkům podařilo? Jednoduše tak, že do hry zapojili maximum možných proměnných.

Nejjednodušším fingerprintem by mohl být vedle IP adresy podpis webového prohlížeče, tzv. User Agent, který na Windows 10 a v Chromu vypadá třeba takto:

Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/56.0.2924.87 Safari/537.36

Je v něm sice hromada informací – proměnných, ale nejsou příliš unikátní, takový podpis mají totiž i další surfaři s Chromem a Windows.

Nejprimitivnější identifikátor bychom mohli postavit čistě na základě informací, které o sobě prozradí prohlížeč (tedy třeba název operačního systému, verze prohlížeče, rozlišení obrazovky, lokalizace atp.). Problém spočívá v tom, že podobné informace nejsou příliš unikátní a tedy ani fingerprint nebude dostatečně jedinečný.

V minulosti tedy vývojáři přišli se sofistikovanějšími technikami, které pracují i s tím, jaké doplňky prohlížeč používá aj., čímž se jedinečnost fingerprintu dramaticky zvýší. Stále je to však jen otisk prohlížeče a nikoliv systému.

Klíč spočívá v přístupu k CPU a GPU

Výzkumníci z Lehighu proto zapojili do hry desítky dalších proměnných a to pomocí WebGL. Díky WebGL může prohlížeč vykreslovat a akcelerovat 3D grafiku, do hry se tedy v plné síle zapojí grafická karta a procesor.

Klepněte pro větší obrázek
Fingerprinting pomocí WebGL. Pomocí nejrůznějších 3D úloh vznikne otisk prstu počítače pomocí jeho výkonu, který záleží nejen na hardwarové výbavě, ale i té softwarové.

Výkon přitom bude ovlivněn nejen hardwarovou specifikací, ale i aktuální zátěží, která je dána mimo jiné další softwarovou výbavou na počítači. Výkon GPU bude jednoduše řečeno trošku jiný na mém počítači s Windows 10 a X aplikacemi běžícími na pozadí, než na počítači sice s naprosto identickým GPU čipem, ale s Windows 7 a Y běžícími aplikacemi na pozadí.

Abych to neroztahoval, výsledný fingerprint z daleké Pensylvánie je sakra jedinečný a vy si to můžete ověřit v praxi na webu uniquemachine.org. Nejprve spočítejte otisk prstu počítače v jednom prohlížeči a pak v druhém. Pokud budou v obou případech stejné a na odlišném počítači jiné, skript vás dokáže na internetu odlišit od ostatních.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dva různé prohlížeče, ale jeden počítač. Web uniquemachine.org to odhalil, Computer fingerprint je totiž v obou případech stejný. Pokud by byl skript součástí hromady webů (třeba v reklamním kódu), mohl by mě tedy autor sledovat nehledě na prohlížeč, který k surfování použiji.

Panika ale zatím není na místě, program totiž na průměrném starším notebooku generuje fingerprint poměrně dlouho – i déle než minutu, zatím je tedy opravdu jen experimentální a v praxi nepříliš použitelný. Kdyby však běžel třeba v kódu nějakého reklamního skriptu, který se zpracovává napříč všemožnými weby, autor by vás mohl sledovat při cestování internetem nehledě na cookies a prohlížeč, protože byste měli na jednom počítači stále stejný fingerprint.


Nutno podotknout, že surfaři nejednoho českého kabelového operátora včetně autora bleskovky mají doma beztak pevnou IP adresu, čili k jejich sledování není podobný pokročilý fingerprinting vlastně vůbec potřeba – tedy pokud nebudou surfovat schovaní za VPNkou.

Témata článku: Web, Prohlížeče, Bezpečnost, Internet, Odposlech, Jedinečný identifikátor

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Janke 17. 2. 2017 11:59:58
    A co virtuální pc? Tam se přece emuluje i grafárna. Profil nakonec smažu a...
  • El Vigo 15. 2. 2017 0:43:11
    starý článek
  • Honza Prochazka 15. 2. 2017 0:15:45
    Fingerprint sedi v Chrome / Firefoxu / Brave a Chrome Canary. S IE Edge...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Včera | Stanislav Mihulka

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

4 způsoby, jak na internetu surfovat anonymně

** Anonymní režim v prohlížeči vám anonymitu nezaručí ** K dispozici je několik možností, jak skrýt svoji adresu i další identifikátory ** Nejúčinnější je stále Tor

23.  7.  2017 | Stanislav Janů | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?