Nová Opera 9 s BitTorrentem: jdeme do finále

Po měsících strávených na nejrůznějších beta a technology preview verzích se uživatelé Opery konečně dočkali a světlo světa spatřilo finální vydání tohoto oblíbeného prohlížeče. Opera 9 byla jedna z vůbec nejočekávanějších verzí, protože do portfolia funkcí internetového prohlížeče měla přinést naprosto revoluční novinky. O tom, že se tak díky podpoře widgets a stahování pomocí jednoduchého bittorent klienta stalo, již jistě víte. Jen málokdo má však zdání o tom, že zvuk těchto dvou novinek zbytečně přebíjí spoustu dalších vylepšení.

Instalace Opery probíhá běžným způsobem. Používáte-li některou ze starších verzí, máte na výběr z čisté instalace nebo aktualizace stávající verze. Pokud vyberete druhou možnost, nepřijdete o žádná nastavení včetně formulářových polí nebo hesel uložených ve správci Wand. Už od začátku by s vámi Opera měla komunikovat v češtině, takže se ani méně zkušení uživatelé neztratí.

Úvod instalace

Widgets a bittorent lákají

Že vám tyto pojmy stále nic neříkají? Pak vězte, že widgets (v české verzi Opery jednoduše Pomůcky) jsou drobné nástroje, které vám pomohou vylepšit si nejen vzhled, ale i funkčnost prohlížeče nebo samotného desktopu, bittorent pak klient pro výměnu souborů mezi uživateli samotnými. Co se widgets týče, zde vývojáři Opery opravdu mysleli dopředu. Díky betaverzím a technology preview získala komunita dostatečný náskok a možnost naučit se s technologií widgets u Opery pracovat. Výsledkem jsou desítky drobných doplňků, které jste si už v den vydání mohli stáhnout ze stránek Opera Widgets.

Ukázka některých widgets

Tip: Pokud se ve widgets ještě neorientujete, určitě navštivte žebříček nejlépe hodnocených.

Funkce bittorent klienta přímo v Opeře jsou opravdu zásadní a nemůžete očekávat žádná složitější nastavení. Základní funkčnost však neztrácí a stahování především objemnějších souborů díky němu bude mnohem pohodlnější a v mnoha případech i rychlejší. Ke stažení přes torrent je dokonce i samotná instalace devítkové Opery. Další informace o widgets a bittorent nástrojích v Opeře jsme přinesli v bližším pohledu na jednu z předchozích technology preview verzí.

 

Nastavení * vyhledávání v torrentech přímo z prohlížeče

Jedním ze základních kamenů snadné práce s prohlížečem jsou náhledy otevřených oken. Vývojáři Opery se tohoto úkolu zhostili trochu odlišně než konkurenční Microsoft u svého sedmičkového Exploreru. K náhledům se dostanete umístěním kurzoru myši nad záložku prohlížeče. Kromě náhledu stránky nabídne Opera i další informace včetně titulku, adresy a kódování. Řešení je zajímavé, bohužel Quick Tabs v Internet Exploreru 7 mi v tomto případě přijdou pohodlnější.

 

Náhledy v Opeře vs. Quick Tabs v IE 7

Hledejte kdekoliv

Internet dnešní doby je především o vyhledávání. Vyhledávací box je dnes standardní součástí prakticky všech internetových prohlížečů. Možnosti jejich přizpůsobení se však liší a právě zde Opera představila zásadní novinku. Stačí totiž na webové stránce kliknout pravým tlačítkem na vyhledávací boxík a vybrat položku Vytvořit vyhledávač. Po zadání zkratky a názvu se vyhledávač přidá do lišty a vy tak můžete hledat na libovolném webu, aniž byste museli otevřít jedinou stránku.

 

Přidání vlastního vyhledávače

Na každé stránce si pomocí položky Editovat místní nastavení vyberete přesně takové hodnoty, které nejvíce vyhovují pocitu bezpečí a pohodlí při procházení webu. Od blokování reklamních oken, přes práci s cookies, zobrazování obrázků, animací a skriptů až po nastavení automatického přesměrování nebo identifikace prohlížeče.

 

Editace místního nastavení

Mnoho uživatelů starší Opery se konečně dočkalo možnosti blokování nevyžádaného obsahu. Díky pokročilému nastavení nemluvím pouze o reklamních bannerech, ale i dalších prvcích včetně textových reklam. Výběr prvků pro blokování lze vybrat buď přímo na stránce pomocí položky Blokovat obsah v kontextovém menu nebo z hlavního menu přes nabídky Nástroje – Pokročilé. Chcete-li si s nastavením blokovaného obsahu opravdu vyhrát, Opera pro vás nebude překážkou. Používat můžete operátory pro nahrazení částí řetězců v adrese stránky apod.

 

Blokování prvků přímo ze stránky * nastavení blokovaného obsahu

Tip: Nevíte si rady s některou funkcí Opery nebo chcete vědět o svém prohlížeči maximum? Hledejte v oficiální nápovědě (zatím jen v angličtině) nebo na stránkách komunity. K dispozici je také IRC kanál Opery a skupiny newsgroups.

Testováno kyselinou

Dalším tématem, o kterém se v souvislosti s Operou 9 hodně mluvilo, je test Acid2. Acid2 vytvořila organizace The Web Standards Project (WaSP), aby pomáhal internetovým prohlížečům testovat podporu rysů, které webdesignéři s oblibou používají při tvorbě stránek. Podrobnější informace najdete přímo na webu WaSP. Dlouhou dobu bylo jediným všeobecně známým úspěšným kandidátem v tomto testu „jablíčkové“ Safari. Už výsledek jednoho z vývojových buildů (konkrétně šlo o Latest Weekly build #8265) Opery však naznačil, že se možná brzy dočkáme dalšího náročnějšího testu Acid3. Nemalým úspěchem je i fakt, že se Opera Mobile určená pro telefony a kapesní počítače stala vůbec prvním mobilním prohlížečem, který v testu Acid2 uspěl.

 

Acid2: Opera 9 * mobilní Opera

Tip: Prohlédněte si, jak se postupně vyvíjely výsledky Opery v testu Acid2.

Pamatuje na mnohé

Kromě novinek se u Opery nesmí zapomínat ani na funkce, které byly obsaženy již v předchozích verzích. Spoustu z nich najdete i v konkurenčních prohlížečích. Hlavním rozdílem je fakt, že zatímco do konkurenčních prohlížečů je často nutné doplňky dodat, Opera je obsahuje již v základní instalaci. Hodí se tak především pro všechny, kteří nemají čas vyhledávat vhodné plug-iny. Z vlastní zkušenosti bych rád upozornil na gesta myší, která jsou silně návyková a nezřídka se mi už v dnešní době stává, že nutím Průzkumníka nebo Konqueror pracovat podobným způsobem. Silnou zbraní Opery jsou také tradičně klávesové zkratky.

 

Nastavení gest myši... * ...a klávesových zkratek

Uživatelé, kteří delší dobu svůj prohlížeč neaktualizovali budou jistě mile překvapeni automatickým ukládáním otevřených záložek. Opera si je ve stávající verzi automaticky pamatuje a chcete-li, je při otevření okna obnovena poslední uzavřená relace. Obnovení většinou funguje i v případě pádu systému nebo nekorektního uzavření aplikace. Pouhým uchopením a přetažením lze záložky na liště organizovat podle vašich priorit.

 

Obnovení relace automaticky... * ...a manuálně

V našich krajích asi minimálně, ale i přesto někteří uživatelé ocení možnost hlasového ovládání pohybu v prohlížeči nebo automatického čtení označeného textu. Zajímavostí, na kterou si také velice rychle zvyknete, je koš, z něhož můžete obnovit omylem uzavřené záložky.

Co na to paměť?

Samozřejmě ani v nejnovější verzi nechybí správce elektronické pošty a klient pro komunikaci pomocí protokolu IRC. Těm se ale vývojáři příliš nevěnovali, a tak v nich mnoho novinek nenajdete. Jste-li zvyklí na práci v anglickém prostředí, můžete si angličtinu vybrat už na začátku instalace nebo ji dodatečně v nastavení změnit. Lokalizační soubory je navíc velice jednoduché editovat, takže si jednoduše vytvoříte svoje vlastní příkazy a nabídky. Pokud se vám nezamlouvá pracovní prostředí, není nic jednoduššího, než si vybrat jeden ze skinů dostupných na stránkách komunity.

 

IRC v podání Opery * ukázka skinu v prostředí

V minulosti se mi Opera vždy zdála při práci se záložkami svižnější než Firefox. Při větším počtu záložek Firefox neuvěřitelně zatěžoval paměť a několikrát jsem jej musel i „sestřelit“, protože už se se systémem prakticky nedalo pracovat. Právě teď mám v Opeře otevřených deset záložek a i když systém reaguje rychle, Správce úloh ukazuje něco málo přes 90 MB RAM, což také není zrovna nízká hodnota.

Opera je opravdu komplexní prohlížeč. Na rozdíl od svého asi největšího konkurenta, Firefoxu, spoléhá na to, že uživatel sáhne po all-in-one řešení namísto zdlouhavého hledání těch pravých doplňků. A často tato strategie vychází, i když uživatel třeba o integrovaného e-mailového nebo IRC klienta vůbec nezavadí. Nespornou výhodou jsou i její verze pro alternativní operační systémy, které mohou počet příznivců jen zvýšit. Devátá verze má rozhodně potenciál uživatele zaujmout. Zaujala i vás?

Opera 9
autor Opera Software
domácí stránka http://www.opera.com/
velikost souboru 6,2 MB
licence freeware
download GigaMania.cz

Diskuze (97) Další článek: Doplněno: IBM vyrobilo superrychlý tranzistor s frekvencí 500 GHz

Témata článku: Prohlížeče, Torrent, Opera, BitTorrent, GigaMania, Nízká hodnota, Bit, Nejlépe hodnocené mobilní telefony, Bittorent, TomTom One, Předchozí výběr, Fin, Dostatečný náskok, Základní identifikace, Oficiální nápověda, Základní gesto, Kyselina, Newsgroups, Zdlouhavé hledání, Devátá verze, Reklamní doplněk, Úspěšný kandidát, Wasp, Fina, Pokročilá práce


Určitě si přečtěte

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF