Nová kniha: Čistý kód

Návrhové vzory, refaktorování, testování a další techniky agilního programování

Stává se vám, že se při vývoji programu vracíte k dříve napsanému kódu? Pracuje s kódem, který jste vytvořili, více osob? Opravdu si myslíte, by nemohl být ještě lepší?

Převážnou většinu času, který programátoři stráví nad kódem, tvoří jeho čtení a zjišťování, co která část přesně dělá. Čím lépe je program zapsán, tím rychleji se v něm lze zorientovat a tím více času zbude na to důležité – na vlastní produktivní práci. Postupem doby si řada vývojářů vytvoří vlastní, pomocné, různě velké, více či méně komplikované programy, které opakovaně využívá ve svých projektech. I když jsou již ve většině případů otestované, zoptimalizované a vyzkoušené, pořád je tu možnost dalších vylepšení. Celá kniha se nese v duchu skautského pravidla: „Zanechte tábořiště čistší, než jste jej nalezli“, které je v tomto případě aplikováno na kód.

Čistý kódKniha Čistý kód si klade za cíl, naučit vás maximum možných postupů, jak vytvořit dobrý kód. Jednotlivé rady a návody lze postupně aplikovat v nově vznikajících projektech, řada z nich je použitelná i na vylepšení těch stávajících.Novinka by neměla chybět v knihovničce správného programátora, ocení ji ale i řada dalších profesí, které nutně nemusí s kódem pracovat (projektoví manažeři, vedoucí týmů, analytici atd.).

TIP: Prohlédněte si obsah knihy a ukázkovou kapitolu.

Co se naučíte

Kniha vás mimo jiné naučí, jak:

  • Vybírat srozumitelné názvy funkcí, tříd, metod a objektů
  • Správně rozložit funkčnost projektu mezi jednotlivé funkce
  • Vytvářet hodnotné komentáře
  • Formátovat kód pro co nejlepší čitelnost
  • Efektivně zpracovávat chyby a testovat právě vytvářený projekt
  • Využít paralelního zpracování k lepšímu využití hardwaru
  • Zlepšit nebo opravit již vytvořený kód

Více informací, obsah i ukázkovou kapitolu najdete na webové stránce knihy.

Diskuze (3) Další článek: Hromada nových LCD monitorů – vyberte si

Témata článku: , , , , , , , ,