Northwood (možná) dosáhne 3,6 GHz, Hammer se zpozdí

Na Tom`s Hardware Guide dnes vyšla recenze budoucích procesorů z rodiny Pentia 4, konkrétně pak modelů 3.06 GHz, 3.33 GHz a neskutečných 3.6 GHz. Avšak pozor, nejedná se o přetaktování! Mnichovské laboratoři se totiž podařilo sehnat předvýrobní vzorky, takže frekvence FSB zůstala podle normy - 133 MHz (266 MHz adresy, 533 MHz data).

U 3.6 GHz Pentia 4 se násobič zvýšil až na 27x, přičemž, jak je z obrázku patrné, jedná se o stepping C1 (CPUID 0F27h), tj. ten samý, který dnes používají 2.8 GHz Pentia 4. Napětí nebylo specifikováno, pokud by to ale bylo jako nynějších 1.525V, bylo by to zajímavé.

Mimochodem, při uvážení lineárního nárůstu proudového odběru by bylo maximum tohoto procesoru 67A. To je patně důvod, proč Intel prosazuje navýšení napájení základních desek (Flexible Motherboard 2) z 60A max. na 70A max. Pentium 4 na 3.06 GHz totiž s největší pravděpodobností toto zlepšené napájení potřebovat nebude. A pokud vás zajímá spotřeba takovéhoto procesoru, pak vězte, že při 67A a maximálním napětí 1,395V (dle VR-Down design) to bude, podobně jako u Willamette 2 GHz, něco kolem 95W.

A pro příznivce AMD nepříjemná zpráva nakonec. Očekávaný nástupce současných Athlonů, ClawHammer, se podle posledních zpráv opozdí s uvedením až na začátek roku 2003.

Update: Po pochybách, zda se jedná o opravdový procesor, redakce THG přiznala, že takový procesor nemají. Nyní tvrdí, že mají výrobní vzorek (Engineering Sample), který umožňuje libovolně měnit násobič. Protože jsem ale již nějaké ty ESka v ruce měl, vím, že u nich jde násobič měnit pouze směrem dolů, tj. lze je podtaktovat. Zcela odemčený ES jsem ještě neviděl. Další zajímavá věc je, že výše zmíněný obrázek byl jednoznačně pozměněn, protože zde chybí hodnota v položce Name String. Ta je v případě Pentia 4 napevno zakódována do procesoru a s měnící se frekvencí (i pomocí násobiče) zůstává stejná. Půdovní fotka 3.3 GHz Pentia 4 z THG byl patrně také podvod, což dokazuje poslední řádka, kde je značení "PC3.3G0K". Tento typ značení ovšem Intel používal u procesorů Willamette, nové Northwoody mají značení obsahující "512" na konci. Informace o tom, zda Northwood opravdu dosáhne 3.6 GHz, se tak stává silně pochybnou. Teoreticky to (při nízké výtěžnosti) možné je, v praxi uvidíme. Intel prozatím nezveřejnil roadmap na procesory s frekvencí vyšší než 3.2 GHz.

A na závěr přidávám něco pro pobavení - recenze Bartonu 3000+ na Tom`s Hardware Bribe. Řekl bych, že poměrně dobře vystihuje závěry redakce THG z poslední doby.

Diskuze (53) Další článek: Mironet: jak se uklízí počítače po povodních

Témata článku: Hardware, Nepříjemná zpráva, DOS, Guide, Eska, Poslední hardware, Poslední procesor, Maximální napětí, Nor, North, Poslední update, Očekávaný nástup, Očekávaný nástupce


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 163


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu