„Představujeme první plně syntézové, jedno a vícejádrové procesory pro široké spektrum mobilních zařízení, schopné podávat výkon až 8 000 DMIPS.“
Již jsme si zvykli se spíše zaměřovat na procesory x86 kompatibilní, kde neustále soupeří AMD spolu s Intelem a řada dalších výrobců procesorů je opomíjena. Rozhodně stojí za pozornost společnost ARM (Advanced RISC Machine), která právě zveřejnila na své výroční konferenci „ARM Developers’ Conference“ v Kalifornské Santa Kláře zcela novou řadu procesorů ARM Cortex-A9.

Společnost působí hlavně na poli mobilních a ultra mobilních, mediálních a multimediálních zařízení. Ke svým novým procesorům a jejich implementaci si společnost ARM vybrala další partnery NEC Electronics, NVIDIA, Samsung, STMicroelectronics a Texas Instruments.

Společnosti nebudou mít na poli mobilních telefonů lehkou pozici, neboť proti nim stojí značná konkurence oznámená na posledním IDF v San Francisku - šestnáct společností na čele s Intelem. Hlavním rozdílem obou uskupení je, že společnost ARM není výrobcem čipů, ale zabývá se pouze duševním vlastnictvím, vyvíjí a prodává technologii a konečný návrh a to jak hardwarový tak softwarový, kdežto společnost Intel realizuje výrobu od počátečního návrhu až po konečnou podobu čipu.

Něco málo o procesoru ARM Cortex-A9
16/32-bitový RISC mikroprocesor s proměnlivou délkou „High-Efficiency Superscalar Pipeline“, který může zpracovávat na jednom jádře až čtyři instrukce v jednom cyklu, při frekvenci 1GHz.
MPCore technologie zvyšuje výkonovou rozšiřitelnost a kontrolu nad příkonem procesoru, tato technologie již byla licencována vice jak deseti společnostem, jako NEC Electronics, NVIDIA, Renesas Technology a Sarnoff Corporation, kde je používána již od roku 2005.
Procesor podporuje akcelerátory, DMA (Direct Memory Access) - přímý přístup do paměti a vícejádrové zpracování.
Procesory budou vyráběny v TSMC za použití 65nm výrobního procesu, čip bude mít velikost pouze 1,5 mm2 a spotřebu 250 mW.
Vícejádrové technologie zahrnují ACP (Accelerator Coherence Port), GIC (Generalized Interrupt Controller) pro softwarovou přenosnost a optimalizaci, „Multicore TrustZone technology“ pro vizualizaci a paravirtualizaci
Disponuje DSP (Digital signal processing) a SIMD (Single Instruction Multiple Data) rozšířením a TrustZone a IEM (Intelligent Energy Manager) technologiemi.
FPU (Floating-Point Unit) s dvojnásobnou přesností
Dále podporuje NEONTM Media Processing Engine, Optimized Level 1 Caches, Thumb-2 Technology, Jazelle RCT a DBX Technology a mnohé další.
Procesor je taky podporovaný PrimeCell fabric IP components including the PL341.

Zdroj: DigiTimes, ARM, ARM