Nešiřte na internetu paniku. Můžete skončit ve vězení

Ačkoliv by se mohlo zdát, že projev na internetu – v diskuzích a fórech – je něco jiného než osobní výstup v reálném světě z masa a kostí, pravda může být pro leckoho osudná. Aktuálně se o tom přesvědčila jistá žena, která skrze Facebook šířila smyšlenou zprávu o tom, že skupina arabských imigrantů zaútočila na usedlost v Lidéřovicích na Dačicku a pozabíjela všechna hospodářská zvířata až na koně.

820129401
I takto se hoax šířil Facebookem (Zdroj: skupina Obludárium)

Přestože se jednalo o hoax, zpráva se lavinovitě šířila dál nejen skrze sociální sítě, ale i diskuze pod zpravodajskými weby a podle jihočeského vydání iDnes způsobila paniku, na místní policejní oddělení se totiž začali obracet vystrašení obyvatelé z okolí.

Police ČR nakonec začala událost vyšetřovat pro podezření ze šíření poplašné zprávy, kterou definuje paragraf 357 trestního zákoníku a píše se v něm:

„Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnost.“

Nutno podotknout, že autorka příspěvek později odstranila a omluvila se, že sama naletěla někomu jinému, zpráva už ale žila vlastním životem.

Diskuze (49) Další článek: Analytici: Apple prodal čtyři miliony hodinek a je největší výrobce

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,