Nejzajímavější české internetové projekty roku 2016: Křišťálovou Lupu letos ovládl Avast a DVTV

Nejzajímavější české internetové projekty roku 2016: Křišťálovou Lupu letos ovládl Avast a DVTV

V 11. ročníku ankety Křišťálová Lupa - Cena českého internetu, ve které se každoročně hlasuje o nejzajímavější internetové projekty v Česku, jasně vyčnívaly dva: internetová televize DVTV a koupě AVG konkurenční společností Avast. Cenu si odneslo i Živě.cz.

Anketa je rozdělena na patnáct kategorií, z čehož devět určuje odborná porota složená z významných osobností podnikatelského, mediálního a internetového světa. V šesti kategoriích pak o vítězi rozhoduje hlasování veřejnosti.

Projekt roku a osobnost roku

Hlavní cenou je Projekt roku. Jeho určení je v rukou odborné poroty a nemusí se jednat čistě o webovou službu, ale cokoli, co nějak ovlivnilo český internet a IT trh. Dokazuje to i letošní vítěz, projektem roku se totiž stala akvizice Avastu a AVG.

Projekt roku

1. Avast a koupě AVG
2. Kiwi.com
3. Rohlik.cz

Druhou nejsledovanější cenou je Osobnost roku. Také o ni rozhoduje odborná porota a také do ní se promítla letošní obří akvizice Avastu. Ocenění si totiž odnesla dvojice, která Avast založila.

Osobnost roku

1. Eduard Kučera a Pavel Baudiš
2. Jakub Havrlant
3. Janek Rubeš

Avast zabodoval i v kategorii Globální projekty českých tvůrců, která určuje nejzajímavější české projekty s vlivem na glibální internetové a IT dění. V této kategorii to bylo hodně těsné, odborná porota dala stejný počet hlasů hned třem projektům za vítězem.

Globální projekty českých tvůrců

1. Avast.com
2. – 4. Brand Embassy
2. – 4. Prague Guide (Stream.cz)
2. – 4. Parfums.cz /Notino

Veřejnost si oblíbila DVTV

V kategoriích, ve kterých o vítězi rozhoduje veřejnost, už je to přehlídka praktických webových služeb a oblíbených internetových stránek. Sdružující cenou napříč kategoriemi je zde Cena popularity. Tu letos vyhrála DVTV, videoprojekt Martina Veselovského a Daniely Drtinové.

Cena Popularity

1. DVTV
2. Mapy.cz nové služby
3. Stream.cz

Je zajímavé, že DVTV zasáhlo i do pořadí žebříčku zpravodajských internetových projektů. Ačkoli nabízí spíše publicistický obsah než zpravodajství, přesah do zpravodajského žánru lze videím v rámci DVTV mnohdy přiřknout a aktuální obliba nového projektu zajistila, že si vydobyl první pozici právě i mezi zpravodajskými weby.

Zpravodajství

1. DVTV
2. iDnes.cz
3. Novinky.cz​

Vedle zpravodajských webů se tradičně hlasuje také o nejzajímavějším specializovaném, respektive zájmovém webu, daného roku. Konkurence byla letos silná, proto nás obzvlášť těší, že na vítězné pozici této kategorie je Živě.cz.

Zájmové weby

1. Živě.cz
2. Technet.cz
3. Edna​

Křišťálová Lupa ale myslí na ocenění ještě menších zájmových projektů, za kterými stojí jen jediný člověk. Kategorie One (wo)man show oceňuje právě takové nadšence, kteří i v jednom dokážou vytvářet zajímavý internetový projekt. Vítěz asi nikoho nepřekvapí.

One (wo)man show

1. Jiří Král
2. Databázeknih.cz
3. Krkavčí matka​

Praktické služby a e-shopy

Internet ale nepředstavují zdaleka jen obsahové weby, ale také různé služby a pochopitelně i internetové obchody. I na to anketa myslí a nechává veřejnost rozhodnout o nejoblíbenějším místě pro řešení internetových nákupů a nejoblíbenějším internetovém nástroji.

Nástroje a služby

1. Mapy
2. ČSFD.cz
3. Úschovna.cz​

V kategorii internetového obchodování přitom nefigurují jen samotné e-shopy, ale i služby s nakupováním úzce spjaté. Není proto divu, že první pozici obsadil oblíbený srovnávač cen.

Internetové obchodování

1. Heureka.cz
2. Alza.cz
3. Slevomat.cz​

Inspirace pro ostatní

Kromě hlavních cen vyhlašuje odborná porota i ceny za inovativní přístup k tvorbě internetového obsahu, byznys modelu či marketingu. Trojice těchto kategorií je každoročně nejpestřejší přehlídkou novinek na českém internetu a má posloužit jako inspirace.

E-commerce inspirace

1. Zonky.cz
2. Do Do
3. LidskáSíla.cz

Marketingová inspirace

1. 1. liga ePojisteni.cz
2. Digitální garáž
3. Engage 2016

Obsahová inspirace

1. Ministerstvo kultury na Twitteru
2. HlidaciPes.org
3. MladýPodnikatel.cz

Napříč inspiračními kategoriemi se pak hledá projekt, který nejlépe spojuje více inovativních přístupů v jednom. Takto komplexní Inspirací roku je web LidskaSila.cz.

Odborná porota dále hledá i nejzajímavější nové veřejně prospěšné služby. Celkem očekávaně zvítězila služba pro monitoring zveřejňovaných smluv uzavíraných státními institucemi.

Veřejně prospěšná služba

1. Hlídač smluv
2. Záchranka
3. Mapa samosprávy

Byla udělena i Zvláštní cena serveru Lupa.cz za prosazování a popularizaci open dat ve veřejné správě, kterou získala trojice Jakub Mráček, Michal Kubáň a Benedikt Kotmel.

Anticena

Ačkoli jsou v hledáčku především ty projekty, které se povedly, speciální cena se uděluje i těm, které jsou naopak ostudou. Vyhlášení tzv. Anticeny má za cíl upozornit na takové projekty. Vítězem je zařazení opatření pro filtrování internetového obsahu do hazardního zákona.

Anticena

1. Cenzura internetu v hazardním zákoně
2. Vysoké ceny mobilního internetu
3. Neexistující Národní plán rozvoje NGA

Podrobné výsledky a další informace najdete na webu ankety.

Témata článku: Web, Ankety, Křišťálová lupa, Garáž, NGA, Televize Alza, Heureka.cz, Internetové obchodování, Odborná porota, Hazardní zákon, Let, Prospěšná služba, Konkurenční společnost, Zpravodajský web, Marketingová inspirace, Televize živě na internetu, DVTV, Internetový projekt, Projekt, Kiwi, Národní plán, Digitální garáž, Inovativní přístup, Porota, Obsahová inspirace

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje