Nejvyšší soud USA: Grokster prohrál svůj boj

Při čtení rozsudku Nejvyššího soudu Spojených států v případu společnosti Grokster vs. filmové studio MGM asi mnohým zatrnulo. Případ, který je přirovnáván ke kauze Betamax je podle názoru odborné veřejnosti rozhodujícím milníkem, který bude určovat, jak se v podobných kauzách bude postupovat v budoucnu.

O co v tomto případu konkrétně jde? Americké filmové studio MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) zažalovalo provozovatele výměnné sítě Grokster, za to, že uživatelé této sítě poskytovali ke sdílení autorský materiál (filmy), ke kterým má práva MGM.

To se této společnosti nelíbilo a tak Grokster zažalovala. Právníci Groksteru nelenili a vzali si na pomoc soudní spor, který na počátku 80. let vedla společnost Sony s hollywoodskými studii ohledně systému Betamax (obdoba VHS).

Jádro obou sporů tkví v tom, zda je výrobce (či provozovatel) zařízení (nebo služby) odpovědný za činnost, kterou prostřednictvím jeho zařízení provádějí uživatelé.

Sony tehdy svůj spor vyhrála a mohla vesele pokračovat ve vývoji tohoto zařízení, které sice bylo zakrátko nahrazeno systémem VHS, ale tehdejší rozhodnutí amerického nejvyššího soudu bylo určující - společnost Sony není zodpovědna za to, že uživatelé pomocí jejího zařízení mohou porušovat autorská práva.

Funkce nahrávání nám u dnešních videorekordérů přijde jako naprosto normální, ale tehdy nebylo vůbec jisté, zda tehdejší systémy neskončí pouze s tlačítkem PLAY.

Současný spor je velmi podobný - je Grokster odpovědný za obsah, který sdílí uživatelé stejnojmenné výměnné sítě? Zdravý rozum, rozhodnutí soudů nižších instancí a poukaz na kauzu Betamax říká že není, ale nejvyšší soud USA je jiného názoru a podle dnešního rozsudku může být provozovatel trestně odpovědný za sdílený obsah uživatelů.

Co to znamená v praxi? Vývojáři a provozovatelé výměnných sítí již nejsou "kryti" názorem, že za sdílený obsah je odpovědný pouze daný uživatel. To samozřejmě může vést k jejich nechuti pokračovat ve vývoji podobných prostředků pro sdílení dat.

Diskuze (55) Další článek: Doména vlastahorvath.cz v aukci na prodej

Témata článku: USA, Soudy, Podobný film, Filmové studio, Boj, Sdílení, Spore, Mayer, Výměnná síť, Soud, Nejvyšší soud USA, Hollywoodský film, Podobný systém, Nejvyšší soud


Určitě si přečtěte

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní