Nejvyšší soud USA: Grokster prohrál svůj boj

Při čtení rozsudku Nejvyššího soudu Spojených států v případu společnosti Grokster vs. filmové studio MGM asi mnohým zatrnulo. Případ, který je přirovnáván ke kauze Betamax je podle názoru odborné veřejnosti rozhodujícím milníkem, který bude určovat, jak se v podobných kauzách bude postupovat v budoucnu.

O co v tomto případu konkrétně jde? Americké filmové studio MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) zažalovalo provozovatele výměnné sítě Grokster, za to, že uživatelé této sítě poskytovali ke sdílení autorský materiál (filmy), ke kterým má práva MGM.

To se této společnosti nelíbilo a tak Grokster zažalovala. Právníci Groksteru nelenili a vzali si na pomoc soudní spor, který na počátku 80. let vedla společnost Sony s hollywoodskými studii ohledně systému Betamax (obdoba VHS).

Jádro obou sporů tkví v tom, zda je výrobce (či provozovatel) zařízení (nebo služby) odpovědný za činnost, kterou prostřednictvím jeho zařízení provádějí uživatelé.

Sony tehdy svůj spor vyhrála a mohla vesele pokračovat ve vývoji tohoto zařízení, které sice bylo zakrátko nahrazeno systémem VHS, ale tehdejší rozhodnutí amerického nejvyššího soudu bylo určující - společnost Sony není zodpovědna za to, že uživatelé pomocí jejího zařízení mohou porušovat autorská práva.

Funkce nahrávání nám u dnešních videorekordérů přijde jako naprosto normální, ale tehdy nebylo vůbec jisté, zda tehdejší systémy neskončí pouze s tlačítkem PLAY.

Současný spor je velmi podobný - je Grokster odpovědný za obsah, který sdílí uživatelé stejnojmenné výměnné sítě? Zdravý rozum, rozhodnutí soudů nižších instancí a poukaz na kauzu Betamax říká že není, ale nejvyšší soud USA je jiného názoru a podle dnešního rozsudku může být provozovatel trestně odpovědný za sdílený obsah uživatelů.

Co to znamená v praxi? Vývojáři a provozovatelé výměnných sítí již nejsou "kryti" názorem, že za sdílený obsah je odpovědný pouze daný uživatel. To samozřejmě může vést k jejich nechuti pokračovat ve vývoji podobných prostředků pro sdílení dat.

Diskuze (55) Další článek: Doména vlastahorvath.cz v aukci na prodej

Témata článku: USA, Soudy, Sdílení, Filmové studio, Podobný film, Výměnná síť, Hollywoodský film, Soud, Nejvyšší soud, Podobný systém, Spore, Mayer, Boj, Nejvyšší soud USA


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky