Největší obchod od prodeje McAfee: Cisco kupuje Sourcefire

Cisco uskutečnilo největší akvizici v oblasti kybernetické bezpečnosti od doby, co Intel za 7,7 miliardy dolarů koupil společnost McAfee. Síťový obr za 2,7 miliardy dolarů získal firmu Sourcefire, díky které doplní své portfolio bezpečnostních produktů a bude moci zastavit propady v této oblasti. Pro Cisco je to zároveň největší obchod od loňské koupě NDS Group za 5 miliard dolarů.

Cisco se v poslední době hodně snaží doplnit vlastní nabídku bezpečnostních technologií. Firma už za celou dobu nakoupila 23 bezpečnostních firem a aktivní je i v posledních měsících – volba padla zejména na pražské Cognitive Security, kteří postupně vytváří hlavní kostru bezpečnosti sítí, a rovněž na firmu Virtuata.

Síťový lídr, který zároveň získává čím dál silnější postavení na serverovém trhu, v kybernetické bezpečnosti v poslední době za konkurencí poněkud zaostával. Analytici například přišli se zprávami, že Cisco ztrácí počet zákazníků v této oblasti, i když firma za poslední 4 kvartály z bezpečnosti vygenerovala tržby 1,4 miliardy dolarů. I přesto je Cisco v mnoha ohledech slabší, než menší a úzce specializovaní konkurenti jako Check Point nebo Palo Alto Networks.

Doplnění skládanky

Právě zmíněná konkurence se mimo jiné zaměřuje na nové bezpečnostní technologie, které umožňují předcházet incidentům v době cloudů, webových aplikací či sociálních sítí. Nabízí produkty, jež umí dynamicky a „inteligentně“ monitorovat provoz v sítích či oddělovat provoz v rámci webových aplikací ne na základě portů, ale identit uživatelů.

Tímto směrem nyní míří i Cisco a Sourcefire doplní skládanku. Inteligentní prohledávání a ochranu sítě už firma získala díky českým Cognitive Security. Díky Sourcefire je zase možné doplnit si firewally nové generace a podobně. Cisco získává nejenom samostatné produkty, ale zároveň takzvaný „complete stack“, kdy může zákazníkům dodávat kompletní a úzce propojené technologie do datových center. Třeba v rámci svého UCS. Sourcefire zároveň znamená přístup k open source komunitě. Některé produkty koupené firmy totiž běží na technologii Snort, kterou vytvořit zakladatel společnosti.

O Sourcefire měli v minulosti zájem i konkurenti Cisca. Firma už se v roce 2005 dohodla s izraelským Check Pointem, obchod ale nakonec neprošel přes americké úřady. O 3 roky později zase firma odmítla nabídku ve výši 187 milionů dolarů od Barracuda Networks. Sourcefire byla založena v roce 2001 a v roce 2007 vstoupila na burzu. Za loňský rok vykázala tržby 223 milionů dolarů, což je meziroční nárůst 35 procent. Akcie společnosti od roku 2009 stabilně rostly.

Odkupní cena ve výši 2,7 miliardy dolarů může podle analytiků rozvířit trh a povzbudit chuť velkých firem k nakupování menších bezpečnostních konkurentů. Po včerejším ohlášení už například vzrostla cena akcií společnosti Fortinet. Oblast kybernetické bezpečnosti je ostatně jedním z nejžhavějších IT trhů – firmy do bezpečnosti investují rekordní částky a investoři ve velkém podporují nové startupy.

Sourcefire se stane součástí Cisco Security Group pod vedení viceprezidenta Christophera Younga, do které přejde většina ze současných 650 zaměstnanců koupené společnosti. Obchod by měl být uzavřen do konce tohoto roku a do té doby budou obě firmy fungovat samostatně. Akcie Cisca na oznámený obchod prakticky nereagovaly.

Váš názor Další článek: Hledáme zkušené správce serverů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,