Nejstarší počítač ve střední Evropě podle Intelu

Hledání společnosti Intel po nejstarším dosud používaném počítači v podnicích v Čechách, na Slovensku a v Maďarsku vedlo k zajímavým nálezům. Vedle počítačů osazených prvními procesory Pentium, přes modely řady 486, 386 až po výherce v České republice s procesorem 80286 a pracovní frekvencí 12 MHz, který pracuje ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Počítač se využívá ke koordinaci vědeckých přístrojů.

Slovenským výhercem se stala Slovenská akademie věd, institut experimentální fyziky, používající osobní počítač z roku 1986 s procesorem Intel 8086 / 8 MHz. Tento počítač dodnes slouží 24 hodin denně ke sběru a archivaci dat z neutronového monitoru na špičce Lomnického štítu, umístěn je ve výšce 2633 metrů nad mořem!

V Maďarsku byl nalezen počítač, který slouží v jedné malé firmě ve městě Szombathely celých 25 let. Počítač vyrobený v roce 1980 a osazený procesorem Intel 8088 s frekvencí 8 MHz používá paní Piroska Horváthné Károlyi na králičí farmě. Maďarský počítač je z těchto tří nejstarší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Počítač v České akademii věd * Slovenský vítěz z Lomnického štítu

Diskuze (70) Další článek: Vývoj cen hardwaru 28. týden - dva týdny prázdnin

Témata článku: Farm, Str, Akademie věd ČR, Štít, Vědecký přístroj

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky