Více než 60 % všech zařízení s Androidem stále používá verzi Jelly Bean (4.1-4.3) a nižší. Zbývajících necelých 40 % patří KitKatu (4.4) a zatím velmi zanedbatelný podíl má také Lolllpop (5.0).
Fragmentace Androidu je roky známá věc. Vlastně to ani není chyba Googlu, je to totiž vlastnost každého takto decentralizovaně distribuovaného operačního systému. Android je fragmentovaný pouze a jedině proto, že to tak chtějí sami výrobci mobilních telefonů a tabletů.
Prvotním tvůrcem OS je však Google, a tak je vcelku přirozené, že v případě problémů míří kritika především na něj. Ta nejčerstvější se týká nové zranitelnosti, která ohrožuje komponentu webového prohlížeče (WebView) ve verzi Jelly Bean a starších. To znamená, že systém lze napadnout skrze webový prohlížeč a stejně tak skrze aplikace, které zobrazují nějaký HTML kód a používají k tomu vestavěnou komponentu.

Android Jelly Bean
Jelikož se chyba týká 60 % zařízení na trhu, což podle odhadů odpovídá 1-1,5 miliardě zařízení, většinu z vás jistě napadne, že oprava bude pro Google klíčovou záležitostí. Realita je ale trošku jiná. Google se pro Neowin vyjádřil v tom smyslu, že už pro něj Android ve verzi starší než 4.4 není prioritní. Případnou opravu tedy musejí zajistit sami výrobci telefonů.
Jakkoliv tento přístup může působit snad až příliš arogantně, je třeba si uvědomit, že tomu tak v praxi skutečně je. Ačkoliv si pořizujete zařízení se systémem od Googlu, ten je optimalizovaný a libovolně upravený výrobcem zařízení a Google samotný jej zpravidla ani nijak opravit nemůže. Může samozřejmě opravit kód Androidu v dané verzi a jeho zdrojový kód vystavit v repozitářích Android Open Source Project, odkud jej získají výrobci a opět upraví pro své modely telefonů a tabletů, tento proces by ale byl i tak poměrně zdlouhavý. Google tedy může rychle zasahovat pouze do zařízení, která může přímo aktualizovat skrze OTA, což je v jeho případě prakticky pouze program Nexus.
Je třeba si uvědomit, že ačkoliv o svých telefonech často říkáme, že v nich běží Android, korektnější by bylo takový systém nazývat OS založený na Androidu. Operační systém totiž netvoří pouze software samotný ale veškerý management vývoje a podpory okolo. A zde již leží zodpovědnost výhradně na výrobcích.