Nejlepší pořádné notebooky na doma [Vánoce 2014]

Nejuniverzálnějším počítačem je klasický 15,6" notebook. Může zastat práci stolního počítače, ale stále je pohodlně přenosný. Jaké stroje se dnes vyplatí koupit? Poradíme!

Ani velké notebooky nemohly uniknout pozornosti v tradiční předvánoční sérii článků s tipy na ideální dárky pod stromeček. V minulém článku jsme se zaměřili na malé cestovní notebooky, tentokrát si přijdou na své hráči a filmoví fanoušci, ale také běžní uživatelé, kteří chtějí „klasický notebook“ na stůl a jen občasné přenášení.

Klasický velký notebook má displej s úhlopříčkou 15,6", což je rozumný kompromis velikosti - počítač nabídne dostatečně velkou obrazovku a pohodlnou klávesnici, stále je však snadno přenosný. Při výběru jsme kladli důraz na komfort, kvalitu konstručkního zpracování a pochopitelně také co nejlepší poměr ceny a výkonu. Cenové rozpětí vybraných notebooků se pohybuje od 10 do 60 tisíc a seřazeny jsou od nejlevnějšího po nejdražší.

Vybrané notebooky jsou cíleny na domácího uživatele. Pro každodenní pracovní nasazení by byly vhodnější trochu jiné stroje, například z řad TravelMate (Acer), Vostro, Latitude, Precision (Dell), ThinkPad (Lenovo), Portégé, Tecra (Toshiba) atd. Ty nabídnou z hlediska nejsledovanějších parametrů horší poměr ceny a výkonu, ale vyvažují to výhodami pro profesní využití, jako je nadstandardní záruka, pevnější konstrukce, bezpečnostní funkce atp. Takové notebooky si zpravidla vybírají lidé, kteří vědí co chtějí a v dobu, kdy je potřebují. Do našeho dnešního přehledu jsme proto žádný ryze „manažerský“ notebook úmyslně nezařazovali.

TS BohemiaOdkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S. Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.

Acer Extensa 2510: Nejlevnější rozumná patnáctka

Aktuální cena: 9 990 Kč

Pod deset tisíc lze koupit poměrně hodně notebooků s 15,6" displejem, ale ty nejlevnější jsou obvykle osazeny nevýkonnými procesory, které jsou svým zaměřením určeny spíše do tabletů nebo ultramobilních strojů. Procesory Bay Trail Atom, případně Celerony a Pentia s přídomkem „N“ jsou u velkých notebooků zbytečně úsporné a současně nedostatečně výkonné. Lepší volbou tak jsou varianty se standardními mobilními Haswelly. Často sice narazíte na ultrabookové verze, které jsou pro výrobce levnější a umožní jim udělat notebooky tenčí, ale i ty jsou výkonnější než čipy Bay Trail.

acer
Extensa 2510 sice není nejlevnější „patnáctka“ na trhu, ale obsahuje standardní mobilní procesor vhodný pro kancelářskou práci

Proč doporučujeme:

  • poctivý „normální“ notebook
  • poměr cena/výkon
  • výběr z mnoha konfigurací

Vzhledem k výše uvedenému si doporučení vysloužil Acer Extensa 2510 v konfiguraci s dvoujádrovým Pentiem 3556U, 4 GB paměti a terabajtovým diskem. Krom standardního základu na bocích mezi konektory nechybí ani D-Sub nebo port USB 3.0. U konstrukce nelze v této cenové hladině očekávat nic jiného, než plasty. Extensa je ale v tomto směru bezproblémová, takže se nemusíte plastového šasi bát.

02.jpg03.jpg04.jpg
Krom základních konektorů nabízí Acer také USB 3.0 nebo D-Sub pro připojení starších monitorů či projektorů

Vzhledem k základní ceně je základní také displej, který už by výrobci také zde mohli začít nahrazovat kvalitnějšími panely. Prozatím si ale musíte vystačit s variantou TN a rozlišením 1 366 × 768 bodů. Když oželíte 500 GB diskové kapacity a místo Pentia si vystačíte s Celeronem, můžete tisícikorunu ušetřit.

Při výběru dejte pozor na fakt, že nejlevnější dostupné konfigurace, na které v e-shopech narazíte, neobsahují systém Windows. Současně je to ale dobrou zprávou pro fanoušky Linuxu, Extensu s Pentiem a 500GB diskem bez systému totiž seženete za necelých 7 700 Kč.

Máte o něco vyšší nároky a odrazuje vás nekvalitní displej? Následující kapitola nabídne notebook přesně pro vás.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,