Software | Windows 10 | Operační systémy

Návrat Windows RT? Microsoft prý chystá odlehčenou verzi Windows 10

Návrat Windows RT? Microsoft prý chystá odlehčenou verzi Windows 10

I když už Microsoft pohřbil původní platformu „okleštěného systému“ Windows v podobě řešení Windows RT, možná se přece jen v blízké budoucnosti dočkáme opět něčeho takového. Nová „odlehčená“ verze operačního systému Windows 10 se může se uplatnit na různých kompaktních zařízeních, například na velmi levných tabletech na způsob původních produktů z řady Surface RT.

Základem nového odlehčeného Windows 10 bude podle všeho nový unifikovaný a adaptivní shell, který uniklé informace z prostředí Microsoft označují jako „Cloud Shell“. Není přitom jasné, zda se jedná o zcela nový projekt nebo Cloud Shell bude v podstatě využívat již dříve oznámen Composable Shell neboli CSHELL. Na téma upozorňuje web Windowscentral.com.

Vstříc vizi jednoho systému na všechno

Shell v operačním systému zajišťuje přístup k objektům (elementům), které jsou potřebné ke spouštění aplikací, služeb nebo k celkové správě Windows. V současnosti je Windows Shell rozdílný v závislosti na tom, jakou verzi operačního systému Windows 10 využíváme.

Právě uvedený fakt by měl změnit adaptivní shell CSHELL, který bude plnohodnotně fungovat na celé škále platforem, ať už půjde o desktopy, smartphony, HoloLens nebo herní konzole Xbox. V podstatě by se tím měla naplnit vize „jednoho systému Windows“ pro různá zařízení.

Možnost jeho přizpůsobování (univerzálnosti) pro různá zařízení má být zajištěna tím, že má využívat modulární koncept. Jinak řečeno, shell bude rozdělen na sub-komponenty, přičemž samotný systém Windows bude moci využívat ty komponenty, které budou právě potřeba.

CSHELL podle všeho naplno ukáže své možnosti tehdy, když se stane realitou již dříve ohlášená plná podpora čipů (procesorů) architektury ARM ve Windows 10.

Nové počítače s procesory ARM

V praxi bychom měli být svědky příchodu (levných a kompaktních) tabletů a minipočítačů s čipy například z rodiny Qualcomm Snapdragon. Nelze očekávat, že by podobná zařízení trhala rekordy ve výkonu. Jejich hvězdné chvíle mohou přijít tehdy, když budeme potřebovat kompaktní hybrid s extrémně dlouhou výdrží, bohatou konektivitou či rozšířenou bezpečností.

Samozřejmostí budou pasivně chlazená zařízení. Zajištěná by přitom měla být plná kompatibilita z pohledu hardwaru i softwaru – spouštět budeme moci (přes emulaci) x86 aplikace, přistupovat se má k obchodu Windows Store i univerzálním aplikacím (Universal Windows Platform).

V tomto směru by tak Microsoft měl napravit chybu z minulosti, protože Windows RT pohořel právě na silné a úzké provázanosti s obchodem Windows Store a jeho aplikacemi. Uživatelé však měli zájem spouštět (používat) celé spektrum programů, které jsou pro Windows k dispozici. Zřejmě právě pro tato zařízení by se měl primárně chystat výše zmíněný Windows založen na Cloud Shell resp. CSHELL.

Nový systém Windows je zároveň označován jako „Windows 10 Cloud“, přičemž by měl rozšířit nabídku edic (SKU) Windows 10 pro počítače, ne mobily. Je zřejmé, že Microsoft očekává jeho mnohem větší využití právě u ARM notebooků, hybridů či tabletů.

První zkazky o Windows 10 Cloud se již objevily i v testovacím sestavení Windows 10 (build 15 019), připomíná web Neowin.net.

Windows 10 Cloud by se měly objevit ještě v průběhu tohoto kalendářního roku. Možná půjde o velkou novinku chystané aktualizace, která se má objevit v druhé polovině 2017. Momentálně dokončovaný Creators Update bude k dispozici již v průběhu dubna.

Diskuze (21) Další článek: Přečtěte si velké srovnávací testy microSD karet a vodních chladičů. Computer na vás čeká na stáncích

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Aktualizace, Creators Update, Plná podpora, Virtuální obsah, Odlehčená verze, Default, Návrat, Neowin, Plná kompatibilita, Win + R, Aprílový žertík, Okleštěná podoba, Universal Windows, Kalendářní rok, Aprílový žert, Testovací sestavení, Windows RT, Shell, Window, Verze, Nejlevnější notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky