Návrat Windows RT? Microsoft prý chystá odlehčenou verzi Windows 10

Návrat Windows RT? Microsoft prý chystá odlehčenou verzi Windows 10

I když už Microsoft pohřbil původní platformu „okleštěného systému“ Windows v podobě řešení Windows RT, možná se přece jen v blízké budoucnosti dočkáme opět něčeho takového. Nová „odlehčená“ verze operačního systému Windows 10 se může se uplatnit na různých kompaktních zařízeních, například na velmi levných tabletech na způsob původních produktů z řady Surface RT.

Základem nového odlehčeného Windows 10 bude podle všeho nový unifikovaný a adaptivní shell, který uniklé informace z prostředí Microsoft označují jako „Cloud Shell“. Není přitom jasné, zda se jedná o zcela nový projekt nebo Cloud Shell bude v podstatě využívat již dříve oznámen Composable Shell neboli CSHELL. Na téma upozorňuje web Windowscentral.com.

Vstříc vizi jednoho systému na všechno

Shell v operačním systému zajišťuje přístup k objektům (elementům), které jsou potřebné ke spouštění aplikací, služeb nebo k celkové správě Windows. V současnosti je Windows Shell rozdílný v závislosti na tom, jakou verzi operačního systému Windows 10 využíváme.

Právě uvedený fakt by měl změnit adaptivní shell CSHELL, který bude plnohodnotně fungovat na celé škále platforem, ať už půjde o desktopy, smartphony, HoloLens nebo herní konzole Xbox. V podstatě by se tím měla naplnit vize „jednoho systému Windows“ pro různá zařízení.

Možnost jeho přizpůsobování (univerzálnosti) pro různá zařízení má být zajištěna tím, že má využívat modulární koncept. Jinak řečeno, shell bude rozdělen na sub-komponenty, přičemž samotný systém Windows bude moci využívat ty komponenty, které budou právě potřeba.

CSHELL podle všeho naplno ukáže své možnosti tehdy, když se stane realitou již dříve ohlášená plná podpora čipů (procesorů) architektury ARM ve Windows 10.

Nové počítače s procesory ARM

V praxi bychom měli být svědky příchodu (levných a kompaktních) tabletů a minipočítačů s čipy například z rodiny Qualcomm Snapdragon. Nelze očekávat, že by podobná zařízení trhala rekordy ve výkonu. Jejich hvězdné chvíle mohou přijít tehdy, když budeme potřebovat kompaktní hybrid s extrémně dlouhou výdrží, bohatou konektivitou či rozšířenou bezpečností.

Samozřejmostí budou pasivně chlazená zařízení. Zajištěná by přitom měla být plná kompatibilita z pohledu hardwaru i softwaru – spouštět budeme moci (přes emulaci) x86 aplikace, přistupovat se má k obchodu Windows Store i univerzálním aplikacím (Universal Windows Platform).

V tomto směru by tak Microsoft měl napravit chybu z minulosti, protože Windows RT pohořel právě na silné a úzké provázanosti s obchodem Windows Store a jeho aplikacemi. Uživatelé však měli zájem spouštět (používat) celé spektrum programů, které jsou pro Windows k dispozici. Zřejmě právě pro tato zařízení by se měl primárně chystat výše zmíněný Windows založen na Cloud Shell resp. CSHELL.

Nový systém Windows je zároveň označován jako „Windows 10 Cloud“, přičemž by měl rozšířit nabídku edic (SKU) Windows 10 pro počítače, ne mobily. Je zřejmé, že Microsoft očekává jeho mnohem větší využití právě u ARM notebooků, hybridů či tabletů.

První zkazky o Windows 10 Cloud se již objevily i v testovacím sestavení Windows 10 (build 15 019), připomíná web Neowin.net.

Windows 10 Cloud by se měly objevit ještě v průběhu tohoto kalendářního roku. Možná půjde o velkou novinku chystané aktualizace, která se má objevit v druhé polovině 2017. Momentálně dokončovaný Creators Update bude k dispozici již v průběhu dubna.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 10, Creators Update, Aktualizace, Shell, Default

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ondřej Lacuška 30. 1. 2017 21:04:33
    Ony ty WinRT nebyly zase tak spatne, dokonce i to, ze appky musely byt...
  • Roman Šrámkuj 30. 1. 2017 14:39:57
    Do stejné řeky se bude vstupovat pořád.
  • petosa19 30. 1. 2017 14:06:46
    Komu niet rady, tomu niet pomoci... :-O
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky