Software | Operační systémy | Windows 10

Návrat Windows RT? Microsoft prý chystá odlehčenou verzi Windows 10

Návrat Windows RT? Microsoft prý chystá odlehčenou verzi Windows 10

I když už Microsoft pohřbil původní platformu „okleštěného systému“ Windows v podobě řešení Windows RT, možná se přece jen v blízké budoucnosti dočkáme opět něčeho takového. Nová „odlehčená“ verze operačního systému Windows 10 se může se uplatnit na různých kompaktních zařízeních, například na velmi levných tabletech na způsob původních produktů z řady Surface RT.

Základem nového odlehčeného Windows 10 bude podle všeho nový unifikovaný a adaptivní shell, který uniklé informace z prostředí Microsoft označují jako „Cloud Shell“. Není přitom jasné, zda se jedná o zcela nový projekt nebo Cloud Shell bude v podstatě využívat již dříve oznámen Composable Shell neboli CSHELL. Na téma upozorňuje web Windowscentral.com.

Vstříc vizi jednoho systému na všechno

Shell v operačním systému zajišťuje přístup k objektům (elementům), které jsou potřebné ke spouštění aplikací, služeb nebo k celkové správě Windows. V současnosti je Windows Shell rozdílný v závislosti na tom, jakou verzi operačního systému Windows 10 využíváme.

Právě uvedený fakt by měl změnit adaptivní shell CSHELL, který bude plnohodnotně fungovat na celé škále platforem, ať už půjde o desktopy, smartphony, HoloLens nebo herní konzole Xbox. V podstatě by se tím měla naplnit vize „jednoho systému Windows“ pro různá zařízení.

Možnost jeho přizpůsobování (univerzálnosti) pro různá zařízení má být zajištěna tím, že má využívat modulární koncept. Jinak řečeno, shell bude rozdělen na sub-komponenty, přičemž samotný systém Windows bude moci využívat ty komponenty, které budou právě potřeba.

CSHELL podle všeho naplno ukáže své možnosti tehdy, když se stane realitou již dříve ohlášená plná podpora čipů (procesorů) architektury ARM ve Windows 10.

Nové počítače s procesory ARM

V praxi bychom měli být svědky příchodu (levných a kompaktních) tabletů a minipočítačů s čipy například z rodiny Qualcomm Snapdragon. Nelze očekávat, že by podobná zařízení trhala rekordy ve výkonu. Jejich hvězdné chvíle mohou přijít tehdy, když budeme potřebovat kompaktní hybrid s extrémně dlouhou výdrží, bohatou konektivitou či rozšířenou bezpečností.

Samozřejmostí budou pasivně chlazená zařízení. Zajištěná by přitom měla být plná kompatibilita z pohledu hardwaru i softwaru – spouštět budeme moci (přes emulaci) x86 aplikace, přistupovat se má k obchodu Windows Store i univerzálním aplikacím (Universal Windows Platform).

V tomto směru by tak Microsoft měl napravit chybu z minulosti, protože Windows RT pohořel právě na silné a úzké provázanosti s obchodem Windows Store a jeho aplikacemi. Uživatelé však měli zájem spouštět (používat) celé spektrum programů, které jsou pro Windows k dispozici. Zřejmě právě pro tato zařízení by se měl primárně chystat výše zmíněný Windows založen na Cloud Shell resp. CSHELL.

Nový systém Windows je zároveň označován jako „Windows 10 Cloud“, přičemž by měl rozšířit nabídku edic (SKU) Windows 10 pro počítače, ne mobily. Je zřejmé, že Microsoft očekává jeho mnohem větší využití právě u ARM notebooků, hybridů či tabletů.

První zkazky o Windows 10 Cloud se již objevily i v testovacím sestavení Windows 10 (build 15 019), připomíná web Neowin.net.

Windows 10 Cloud by se měly objevit ještě v průběhu tohoto kalendářního roku. Možná půjde o velkou novinku chystané aktualizace, která se má objevit v druhé polovině 2017. Momentálně dokončovaný Creators Update bude k dispozici již v průběhu dubna.

Diskuze (21) Další článek: Přečtěte si velké srovnávací testy microSD karet a vodních chladičů. Computer na vás čeká na stáncích

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 10, Aktualizace, Creators Update, Celé spektrum, Virtuální obsah, Windows Central, Odlehčená verze, Testovací sestavení, Universal Windows, Default, Windows RT, Návrat, Verze, Kompaktní zařízení, Win + R, Neowin, Shell, Window, Plná kompatibilita, Aprílový žert, Kalendářní rok, Nejlevnější notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor