Nabídka cen ADSL od Českého Telecomu

Český Telecom rozeslal svou velkoobchodní nabídku ADSL služeb včetně technických specifikací a cen alternativním operátorům a ISP k prostudování. Do konce ledna totiž musí být veškerá jednání o nových modelech ukončená, přičemž 6.2.2003 bude v případě neshody rozhodující slyšení před rozhodčím výborem Fóra pro dial-up Internet. Podívejme s jakými cenami ČTc přichází, a kde se asi budou pohybovat ceny za ADSL připojení.

Jméno služby / Rychlost Měsíční paušál bez DPH
Carrier ADSL Basic, 192/64 kbps 989,- Kč
Carrier ADSL Basic, 320/128 kbps 2069,- Kč
Carrier ADSL Profi, 256/64 kbps 2789,- Kč
Carrier ADSL Profi, 512/128 kbps 5039,- Kč
Carrier ADSL Profi, 1024/256 kbps 10349,- Kč

Ceny v tabulce nejsou omezeny velikostí přenesených dat, ale je potřeba k nim ještě přičíst poplatek za pronájem ADSL modemu. Jeho pronájem bude ve verzi Speed Touch Home či USB, za 150 Kč měsíčně. Verze modemu Speed Touch Pro, kombinovaná s routerem, bude za 500 Kč měsíčně.

Srovnáme-li tyto ceny s tabulkou vysokorychlostního připojení k Internetu v ostatních státech EU včetně kandidátských zemí tak bohužel zjistíme, že nabídka ČTc je nejdražší.

Klepněte pro větší obrázek

Další podstatnou nevýhodou je velikost Overbookingu stanovená u programu Basic na 1:50 a u programu Profi 1:20. Overbooking zjednodušeně využívá následující skutečnosti: pravděpodobnost, že by všichni účastnící připojení chtěli být připojeni v jeden čas je poměrně malá. Proto je na jedno vlákno připojeno více uživatelů, což je onen poměr (1:50, 1:20) koncentrace na cestě od koncového zákazníka k poskytovateli služby. Nasazení tak velkého Overbookingu možná funguje u telefonního připojení, ale 1:50 u připojení na Internet je trochu moc.

Zdroj: Lupa, Internet pro všechny

Diskuze (48) Další článek: Gartner: polovina softwarových firem do dvou let zmizí

Témata článku: Internet, Cena, Tel, NAB, Česká cena, Technická specifikace, ADSL, Pronájem, Basic, Carrier, Speed

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost