Na Gmail míří zákeřná vlna phishingu, může zmást i zkušenější uživatele

Na Gmail míří zákeřná vlna phishingu, může zmást i zkušenější uživatele

Uživatelé využívající e-mail od Googlu mohou narazit v těchto dnech na novou phishingovou vlnu, která se od těch tradičních liší svou zákeřností. U většiny z nich často stačí zkontrolovat adresu, na kterou vedou odkazy ve zprávě, tady se však můžete při malé nepozornosti spálit.

Vše začíná tak, jak jsme u podobných zpráv zvyklí, útočníci zde využili připojení zdánlivé přílohy ve formátu PDF, která je však pouhým obrázkem. V domnění, že si oběť otevře dokument přímo v prohlížeči klikne na obrázek, který ji ale přesměruje na web, kde najde přihlašovací formulář do Gmailu.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá podvržená přihlašovací stránka Gmailu. V adresním řádku spatří oběť známou URL a zbytku tak přestane věnovat pozornost. Na podvod by měl upozornit jak nezvyklý formát adresy, tak její barva. Ta je v případě pravého Gmailu zelená díky využívání HTTPS (foto: Timruffles/Github)

A právě na tomto místě se aktuální vlna phishingu liší od toho běžného. V adresním řádku totiž opravdu uživatel spatří URL https://accounts.google.com, která patří legitimnímu přihlašovacímu webu. Jenže díky Data URI obsahuje adresní řádek také prázdné znaky a delší škodlivý kód směřující právě na web určený pro získání údajů oběti. Techniku najdete dobře zdokumentovanou a popsanou na Githubu.

Jakmile útočníci získají údaje, využijí je k přístupu k účtu a rozeslání další vlny phisningových e-mailů na kontakty v adresáři. Dalším obětem tedy přijde taková zpráva od známé osoby, čímž se opět zvýší šance útočníků.

Přečtěte si také:

Témata článku: Google, Bezpečnost, Gmail, Zajímavosti, Heslo, Phishing, Škodlivý kód, Oběť, Vlna, Zákeřný ransomware, Automatické vyplňování, Nový ransomware, Přihlašovací formulář, Adresní řádek

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 215

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje