Myš nebo dotykový displej netřeba, počítač lze ovládat hlavou a úsměvem

Naklápění hlavou a úsměv stačí k ovládání počítače. Dokazuje to projekt Perceptive Devices, který se stal jedním z vítězů soutěže Technologie za lepší život. Za soutěží stojí nadace organizace CEA, které pořádá největší veletrh spotřební elektroniky CES, ale má i jiné aktivity – například prostřednictvím nadace podporuje technologické projekty pro zdravotně postižené.

Právě na zdravotně postižené projekt Perceptive Devices cílí. Ovládání počítače hlavou a úsměvem nemá být alternativa k tomu, když by vám chyběl dotykový displej nebo myš, ale spíše k tomu, že by vám chyběly horní končetiny, nebo jste nad nimi ztratili vládu.

Ukázka na videu:

Řešení je v podstatě triviální. Pohyb kurzoru zajistí citlivé čidlo pohybu umístěné na hlavě (typicky na brýlích) a kliknutí pak nahradí mimika úst. Obličej tak pochopitelně snímá kamera. Protažení rtů do úsměvu zajistí požadovaný klik. Je to přitom efektnější metoda než třeba mrkání, protože lze snadno simulovat posun stránky prstem nebo klasický drag-and-drop myší, když prostě gesto úsměvu na tváři chvíli udržíte. 

Ústy by samozřejmě byla plikovatelná i jiná snadno rozeznatelná gesta, například vyplazení jazyka. Ovládání by pak vypadalo ještě více úsměvně, ale pro postiženého člověka to může být spása a pohodlné řešení. Každopádně je dobré, že gesta jsou jednoznačně rozpoznatelná a člověk může mezi „klikáním“ běžně mluvit. 

Nápad není nový, v roce 2009 s ním už přišla Opera. Tehdy to byl ale jen aprílový vtípek:

Mezi vítězi soutěže nadace CEA se dále dostala například aplikace Aipoly, která rozpoznává reálné objekty v prostoru a řekne o nich. Slouží tak lidem se zrakovým postižením k lepší orientaci. Na zrakově postižené cílí i oceněný projekt Low Vision, což jsou brýle pomáhající lepšímu vnímání lidem se slabým zrakem. Nejjednodušší z oceněných je aplikace pro Apple Watch poskytující kontakt na pomoc, když se uživatel ocitne v nesnázích, naopak technologicky nejnáročnější je futuristický elektrický invalidní vozík Whill. 

Vozítko Whill na videu:

Diskuze (4) Další článek: Lenovo SAN úložiště: řešení firemní infrastruktury

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,