Mydoom útočí na Česko

Ale nejenom na Česko. Z celého světa je hlášen masivní výskyt tohoto viru (bližší informace v tomto článku).

Tomáš Kostrhoun z portálu Centrum vydal k celému problému tiskovou zprávu se zajímavými čísly:

Během dvou dní, 26.1. a 27.1. napadly Českou republiku hned tři agresivní počítačové viry.  Dle portálu Centrum.cz, který spravuje e-mailové schránky více než 600 tisícům internetových uživatelů, se jednalo zatím o nejsilnější útok, který český internet zažil. Podle prvních odhadů viry zasáhly téměř všechny internetové uživatele u nás, kterých je více než 3,5 milionu. Masivní šíření virů dosáhlo svého vrcholu včera kolem 18 hodiny, kdy například 45 % e-mailů z více než 150 tisíc, které v tu chvíli přicházely uživatelům e-mailu na  Centrum.cz bylo napadeno viry. Díky rychlému nasazení speciální antivirové technologie se na Centrum.cz podařilo většinu virů zastavit. Nejhorší z virů, červ Mydoom se však průběžné mění, aby dokázal přes antivirové ochrany přejít, a tak boj ještě rozhodně nekončí. I dnes – 28.ledna je vir stále velmi aktivní a tvoří více než 40% emailového provozu v ČR.

Během 26.1. se objevily nové viry Mimail.Q a Dumaru. Včera poté MyDoom, který je ze všech výrazně nejagresivnější. Vir (červ) se odesílá jako příloha zprávy (často v ZIP archívu) s falšovanou hlavičkou odesílatele a variabilním předmětem i tělem zprávy. Šíří se též přes síť KaZaA. Červ se do počítače dostane pomocí otevření přílohy e-mailu neopatrným uživatelem. Tento červ obsahuje dvě varianty zákeřného kódu. V první variantě zneužije červ počítač napadeného uživatele k útoku na server www.sco.com 1. února. Ve druhém případě může například přeposílat e-mailové adresy z počítače uživatele spammerům.

Červ MyDoom se začal šířit mezi českými uživateli během včerejšího dopoledne. Neopatrní uživatelé, kteří podezřelou přílohu v e-mailu otevřeli způsobili jeho rozeslání dále, na všechny e-mailové adresy, které uživatel ve svém počítači měl. Svého vrcholu dosáhlo šíření červu MyDoom kolem 18 hodiny, kdy například administrátoři free-mailu na Centrum.cz zaznamenali v příchozí poště 45 % e-mailů napadených virem a dalších 30 % byl spam. Pouze 30 % všech příchozích e-mailů bylo běžnou e-mailovou korespondencí. Podle statistik z dnešního rána, tvoří zavirované e-maily stále 40 % veškeré příchozí pošty a červ MyDoom tak ještě rozhodně neřekl poslední slovo.

Přestože čísla reprezentují pouze údaje z portálu Centrum, vzhledem k počtu uživatelů je lze považovat za směrodatná. Bez zajímavosti není ani srovnání s podobnou tiskovou zprávou, kterou vydal Seznam.cz. Ten se nejprve pochlubil okamžitou implementací antiviru NOD32 (přestože použití tohoto programu bylo teprve v jednání), který šíření viru zamezil a následně vydal tiskové prohlášení s následující statistikou:

V současné době náš systém hlasí až 200.000 příchozích emailových zpráv za hodinu do schránek služby Seznam Email. Zprávy napadené virem Win32/MyDoom tvoří až 50.000 z celkového počtu zpráv, tedy 25 %. Tyto zprávy filtruje náš nový antivirový program NOD32, který byl včera v noci nasazen na všechny emailové schránky našeho freemailu.

Diskuze (123) Další článek: Microsoft záplatuje Word 2003

Témata článku: Internet, Česko, Masivní šíření, Masivní útokSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Herní filosofie: hry jsou stále větší a delší, ale chceme to?

Jak jinak nalákat pozornost než tím, že slíbíte, že toho bude hodně a vydrží to dlouho? Problém je, že to nemusí být vždy bonus. Opravdu si přejeme, aby hry trvaly stovky hodin?

Vojtěch Matušinský
Téma
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování