Mydoom útočí na Česko

Ale nejenom na Česko. Z celého světa je hlášen masivní výskyt tohoto viru (bližší informace v tomto článku).

Tomáš Kostrhoun z portálu Centrum vydal k celému problému tiskovou zprávu se zajímavými čísly:

Během dvou dní, 26.1. a 27.1. napadly Českou republiku hned tři agresivní počítačové viry.  Dle portálu Centrum.cz, který spravuje e-mailové schránky více než 600 tisícům internetových uživatelů, se jednalo zatím o nejsilnější útok, který český internet zažil. Podle prvních odhadů viry zasáhly téměř všechny internetové uživatele u nás, kterých je více než 3,5 milionu. Masivní šíření virů dosáhlo svého vrcholu včera kolem 18 hodiny, kdy například 45 % e-mailů z více než 150 tisíc, které v tu chvíli přicházely uživatelům e-mailu na  Centrum.cz bylo napadeno viry. Díky rychlému nasazení speciální antivirové technologie se na Centrum.cz podařilo většinu virů zastavit. Nejhorší z virů, červ Mydoom se však průběžné mění, aby dokázal přes antivirové ochrany přejít, a tak boj ještě rozhodně nekončí. I dnes – 28.ledna je vir stále velmi aktivní a tvoří více než 40% emailového provozu v ČR.

Během 26.1. se objevily nové viry Mimail.Q a Dumaru. Včera poté MyDoom, který je ze všech výrazně nejagresivnější. Vir (červ) se odesílá jako příloha zprávy (často v ZIP archívu) s falšovanou hlavičkou odesílatele a variabilním předmětem i tělem zprávy. Šíří se též přes síť KaZaA. Červ se do počítače dostane pomocí otevření přílohy e-mailu neopatrným uživatelem. Tento červ obsahuje dvě varianty zákeřného kódu. V první variantě zneužije červ počítač napadeného uživatele k útoku na server www.sco.com 1. února. Ve druhém případě může například přeposílat e-mailové adresy z počítače uživatele spammerům.

Červ MyDoom se začal šířit mezi českými uživateli během včerejšího dopoledne. Neopatrní uživatelé, kteří podezřelou přílohu v e-mailu otevřeli způsobili jeho rozeslání dále, na všechny e-mailové adresy, které uživatel ve svém počítači měl. Svého vrcholu dosáhlo šíření červu MyDoom kolem 18 hodiny, kdy například administrátoři free-mailu na Centrum.cz zaznamenali v příchozí poště 45 % e-mailů napadených virem a dalších 30 % byl spam. Pouze 30 % všech příchozích e-mailů bylo běžnou e-mailovou korespondencí. Podle statistik z dnešního rána, tvoří zavirované e-maily stále 40 % veškeré příchozí pošty a červ MyDoom tak ještě rozhodně neřekl poslední slovo.

Přestože čísla reprezentují pouze údaje z portálu Centrum, vzhledem k počtu uživatelů je lze považovat za směrodatná. Bez zajímavosti není ani srovnání s podobnou tiskovou zprávou, kterou vydal Seznam.cz. Ten se nejprve pochlubil okamžitou implementací antiviru NOD32 (přestože použití tohoto programu bylo teprve v jednání), který šíření viru zamezil a následně vydal tiskové prohlášení s následující statistikou:

V současné době náš systém hlasí až 200.000 příchozích emailových zpráv za hodinu do schránek služby Seznam Email. Zprávy napadené virem Win32/MyDoom tvoří až 50.000 z celkového počtu zpráv, tedy 25 %. Tyto zprávy filtruje náš nový antivirový program NOD32, který byl včera v noci nasazen na všechny emailové schránky našeho freemailu.

Diskuze (123) Další článek: Microsoft záplatuje Word 2003

Témata článku: Internet, Česko, Masivní šíření, Masivní útok


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 145

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu