Může FBI nahlížet do evropských e-mailů na Outlook.com? Stále to nikdo neví jistě

Může FBI nahlížet do evropských e-mailů na Outlook.com? Stále to nikdo neví jistě

V zámoří již roky probíhá nekonečný boj mezi tamním Ministerstvem spravedlnosti a Microsoftem o to, kde opravdu končí pravomoc amerických úřadů.

Vyšetřovatelé před lety požádali Microsoft, ať jim zpřístupní poštovní schránku na Outlooku v rámci jistého případu ohledně narkotik. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se ovšem ona schránka nenacházela na evropské půdě – v v irském datacentru redmondské korporace.

Klepněte pro větší obrázek
Američtí vyšetřovatelé chtějí nahlížet do schránek Outlooku. Microsoft nesouhlasí, pokud se nacházejí v evropských datacentrech mimo jurisdikci USA.

Americké úřady se cítily být v právu, poněvadž provozovatelem datacentra je americká společnost podléhající americkým zákonům, Microsoft to však odmítl udělat s tím, že datacentrum provozuje jeho evropská filiálka a platí tam tedy irské zákony.

Kauza měla obrovský přesah, pokud by totiž soudy uznaly nárok ministerstva, znamenalo by to, že se zahraniční úřady mohou dostat k údajům o milionech Evropanů. Evropa hrozila, že by se v takovém případě zachovala recipročně, nicméně amerických služeb je dnes na západním internetu nepoměrně více než těch evropských – ostatně kolik evropských twitterů, facebooků a googlů používáte, viďte?

Soudy daly loni zapravdu Microsoft, případ se však táhl dál a teprve v úterý Federální odvolací soud odmítl smést původní rozhodnutí ze stolu. Jenže je to složitější, soudci se totiž v názorech rovně rozdělili 4:4, takže vítězství Microsoftu není jednoznačné a soudci, kteří zastávali názor ministerstva, možná předloží případ k posouzení Kongresu a Nejvyššímu soudu.

Témata článku: Microsoft, Byznys, Právo, Soudy, FBI, Outlook, Politika, Odposlech, Outlook.com

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Radek Holeček 25. 1. 2017 13:33:25
    Mě zaujala ta argumentace, že schránka je v evropském datacentru. Doteď...
  • Nyny 25. 1. 2017 13:29:04
    Mě by zajímalo, zda je ještě někdo, kdo v dnešní době věří tomu, že mail,...
  • Ředitel ČTÚ 25. 1. 2017 12:38:16
    Komunisti asi taky četli telegramy :-D
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky