Microsoft | Právo | Soudy

Může FBI nahlížet do evropských e-mailů na Outlook.com? Stále to nikdo neví jistě

Může FBI nahlížet do evropských e-mailů na Outlook.com? Stále to nikdo neví jistě

V zámoří již roky probíhá nekonečný boj mezi tamním Ministerstvem spravedlnosti a Microsoftem o to, kde opravdu končí pravomoc amerických úřadů.

Vyšetřovatelé před lety požádali Microsoft, ať jim zpřístupní poštovní schránku na Outlooku v rámci jistého případu ohledně narkotik. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se ovšem ona schránka nenacházela na evropské půdě – v v irském datacentru redmondské korporace.

Klepněte pro větší obrázek
Američtí vyšetřovatelé chtějí nahlížet do schránek Outlooku. Microsoft nesouhlasí, pokud se nacházejí v evropských datacentrech mimo jurisdikci USA.

Americké úřady se cítily být v právu, poněvadž provozovatelem datacentra je americká společnost podléhající americkým zákonům, Microsoft to však odmítl udělat s tím, že datacentrum provozuje jeho evropská filiálka a platí tam tedy irské zákony.

Kauza měla obrovský přesah, pokud by totiž soudy uznaly nárok ministerstva, znamenalo by to, že se zahraniční úřady mohou dostat k údajům o milionech Evropanů. Evropa hrozila, že by se v takovém případě zachovala recipročně, nicméně amerických služeb je dnes na západním internetu nepoměrně více než těch evropských – ostatně kolik evropských twitterů, facebooků a googlů používáte, viďte?

Soudy daly loni zapravdu Microsoft, případ se však táhl dál a teprve v úterý Federální odvolací soud odmítl smést původní rozhodnutí ze stolu. Jenže je to složitější, soudci se totiž v názorech rovně rozdělili 4:4, takže vítězství Microsoftu není jednoznačné a soudci, kteří zastávali názor ministerstva, možná předloží případ k posouzení Kongresu a Nejvyššímu soudu.

Diskuze (13) Další článek: Toshiba představila odolné a rychlé pevné disky s kapacitou až 6 TB

Témata článku: Microsoft, Byznys, Právo, Hotmail, Outlook, Outlook.com, Politika, Odposlech, FBI, Soudy, Juri, Redmondská korporace, Zahraniční úřad, Americký úřad, Federální úřad, Posouzení, OUT, Americká společnost, Nekonečný boj, Smést, Evropský server, COM, Americký zákon


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5