Může FBI nahlížet do evropských e-mailů na Outlook.com? Stále to nikdo neví jistě

Může FBI nahlížet do evropských e-mailů na Outlook.com? Stále to nikdo neví jistě

V zámoří již roky probíhá nekonečný boj mezi tamním Ministerstvem spravedlnosti a Microsoftem o to, kde opravdu končí pravomoc amerických úřadů.

Vyšetřovatelé před lety požádali Microsoft, ať jim zpřístupní poštovní schránku na Outlooku v rámci jistého případu ohledně narkotik. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se ovšem ona schránka nenacházela na evropské půdě – v v irském datacentru redmondské korporace.

Klepněte pro větší obrázek
Američtí vyšetřovatelé chtějí nahlížet do schránek Outlooku. Microsoft nesouhlasí, pokud se nacházejí v evropských datacentrech mimo jurisdikci USA.

Americké úřady se cítily být v právu, poněvadž provozovatelem datacentra je americká společnost podléhající americkým zákonům, Microsoft to však odmítl udělat s tím, že datacentrum provozuje jeho evropská filiálka a platí tam tedy irské zákony.

Kauza měla obrovský přesah, pokud by totiž soudy uznaly nárok ministerstva, znamenalo by to, že se zahraniční úřady mohou dostat k údajům o milionech Evropanů. Evropa hrozila, že by se v takovém případě zachovala recipročně, nicméně amerických služeb je dnes na západním internetu nepoměrně více než těch evropských – ostatně kolik evropských twitterů, facebooků a googlů používáte, viďte?

Soudy daly loni zapravdu Microsoft, případ se však táhl dál a teprve v úterý Federální odvolací soud odmítl smést původní rozhodnutí ze stolu. Jenže je to složitější, soudci se totiž v názorech rovně rozdělili 4:4, takže vítězství Microsoftu není jednoznačné a soudci, kteří zastávali názor ministerstva, možná předloží případ k posouzení Kongresu a Nejvyššímu soudu.

Témata článku: Microsoft, Byznys, Právo, Outlook, FBI, Odposlech, Politika, Outlook.com, Soudy, Redmondská korporace, Smést, Americký úřad, Americká společnost, COM, Federální úřad

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 229

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 24

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje