Uživatelé Facebooku už mohli měnit vzhled a barvy svého profilu, vyhrát všemožné ceny, vidět zaručeně exkluzivní obsah, odletět na exotickou dovolenou, sledovat, kdo navštěvuje jejich profil... Kolik takových podvodných skupin tu už bylo? Zřejmě ne dost na to, aby se čeští uživatelé největší sociální sítě světa poučili a do podobně nápadných skupin nevstupovali.
ČS má Talent - muž uhodil pěstí Jana Krause. Tak se jmenuje nový "fenomén" na českém Facebooku. Podvodná skupina, která samozřejmě žádný bulvární obsah uvedený v názvu neobsahuje, už stihla nalákat téměř 270 tisíc uživatelů, což je na české poměry významné číslo.
270 tisíc lidí pro marketingové účely
Zakladatel podvodné skupiny jí nyní nabízí k prodeji. Případného kupce přitom láká na skutečnost, že se jedná o doposud nejúspěšnější stránku na tuzemském Facebooku. "Obrovskou výhodou stránky je nejen její obří návštěvnost, ale také to, že nebyla doposud marketingově využívána, má tudíž zachovaný rating," píše uživatel pod přezdívkou klarka na aukčním serveru pro webové projekty Webtrh.cz. Aukce má dle informací trvat do 20. září, pak dá prodejce přednost nejvyšší nabídce.

Téměř 270 lidí, zachovaný rating a tedy zajímavé marketingové využití. Podvodná stránka chce být vydražena.
Podvodné skupiny na Facebooku hrají do noty tzv. sociálnímu inženýrství, které například s úspěchem využívají šiřitelé a tvůrci virů, phishingu a dalších bezpečnostních hrozeb. Často přitom využívají aktuálních společenských témat, v tomto případě tedy populární estrádní televizní show. Bezpečnost ve skutečnost ani tak nezáleží na použité technologii, ale především na naivitě či neznalosti uživatele, který sám útočníka ke svým datům a obsahu naláká.
To, zda může mít případné komerční zneužití podvodných skupin nějaký výraznější efekt, není zcela jasné. Faktem ale zůstává, že uživatelé, kteří se do takové skupiny přidají, často prvotní sdělení přijmou a podle statistik nakonec ze skupiny ani neodejdou.

Nová podvodná skupina těží ze sociálního inženýrsví, podobně jako tvůrci virů, a určité naivity uživatele.
Na Facebooku je tedy dobré chovat se obezřetně, stejně jako při běžné práci s počítačem. I zde platí, že sebelepší antivir fatální chyby uživatele nezachrání. Pomoci může také sledovat skupinu, která před podobnými podvody varuje (facebook.com/PodvodyNaFB). Odhalovat falešný skupiny budou i nové verze antivirových programů. Už tento týden to bude například nový Norton od Symantecu.