MSI uvedla Wind nettop s dvoujádrovým Atomem

Diskuze čtenářů k článku

17. 12. 2008 23:11

Napájení je velkou slabinou těchto strojků. Samotný počítač má velmi příjemnou minimální spotřebu - v provozu. Jenže problém nastane po vypnutí - notebookový zdroj stále zapnutý má mnohem větší odběr než klasicky vypnutý normální počítač. Uvažuji-li běžný provoz v kanceláři 8 hodin a pak 16 hodin "vypnuto", tak to vůbec nevychází úsporněji než běžný počítač. Pokud by někdo chtěl znát naměřené hodnoty příkonu podobného strojku české výroby, tak kolegové je mají...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
snake  |  18. 12. 2008 01:04

nějaké konkrétní detaily?

V obecném měřítku jde podle mne o naprostý nesmysl, trafo k notebookům je dimenzováno typicky na nějakých 80 W plus mínus autobus, zatímco velké počítače mají dnes zdroje mnohem větší. Přirozeně, však ona i spotřeba je větší, a to přesto, že v notebooku je displej živen z počítače, kdežto u počítače má monitor svoje napájení. Totéž samozřejmě fyzická velikost zdroje, ta je u klasického počítače v obrovském nepoměru k trafu notebooků.

No a proč tohle celé píšu, když to přeci nesouvisí se spotřebou ve standby? Ne tak docela! Spotřeba ve standby závisí na standbyové spotřebě přístroje, účinnosti trafa, a případně jeho spotřebě "naprázdno". Jediné, co podle mne z těchto komponent může být horší u notebooku, je spotřeba ve standby, pokud book dobíjí baterky. Jenže to znamená, že předtím "jel zadarmo", že jo, takže tuhle variantu musíme pro poctivost počítání (zajímá nás jen průměr) ignorovat. Účinnost mají možná notebooková trafa obecně horší, jenže ona ta účinnost není konstantní po celé odběrové křivce. Nejvyšší je někde kolem hodnoty, na kterou bylo trafo dimenzováno, horší účinnost je naopak na obou krajích, při špičkové spotřebě či naopak velmi malé. A protože je notebookové trafo dimenzováno na výrazně menší odběr, lze důvodně očekávat, že ta účinnost kolem minimálních odběrů bude lepší než u velkých počítačů, či v přinejhorším stejná.

Pokud tohle všechno nestačí, mám ještě praktický/pragmatický argument: při zapnutém booku trafo hřeje, stejně tak hřeje i trafo u desktopu. Vypne-li se book či desktop, trafo přestane tolik hřát, hřeje o mnoho méně. To teplo jsou samozřejmě ztráty, při 80 % účinnosti např. 10 W u booku se spotřebou 40 W (trafo má příkon 50 W), u desktopu pronásobme obě hodnoty nějakým koeficientem podle žravosti. I kdyby byly ztráty notebookového trafa naprázdno stejně velké jako při práci, tedy 10 W, stále by šlo o docela velký nepoměr mezi prací (spotřeba 50 W) a vypnutým bookem (10 W). Ve skutečnosti jsou ale ztráty při vypnutí menší, což lze snadno nahlédnout i srovnáním se žárovkou, která prakticky všechnu elektřinu mění na teplo (cca 90 %). 20 W žárovka má rozměry menší než trafo, ale protože důležitá pro chlazení je plocha povrchu, a nikoli objem, bude na tom nejspíš dost podobně jako trafo ležící z jedné strany na zemi. A 20 W žárovka hřeje určitě víc než bookové trafo naprázdno, to snad uznáte!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
abbe  |  18. 12. 2008 09:19

Já tedy docela úplně nechápu, kam s tou analýzou změřuješ.

Pokud fyzicky vypnu PC, má spotřebu 0W.

Pokud ho vypnu softvérově, zůstane v něm zapnutý zdroj 5V, což je zvláštní trafo, které má spotřebu naprázdno (ono to není naprázdno, napájí minimálně obvody základní desky potřebné pro zapnutí PC), dejme tomu 4W.

Notebook samotný fyzicky vypnout nelze. Pokud si má dobít akumulátor, musí se připojit na externí zdroj a ten má po dobití trvalou ztrátovou spotřebu.

Celoroční provoz 4W spotřebiče není zadarmo:

4x24x365/1000 = 35 kWh

Zdá se ti to za rok málo?

Spotřebu 2-8W naprázdno mají typicky všechny malé těžké adaptéry (s klasickým trafem). Je to jejich vlastnost a nelze je vyrobit jinak.

Teprve malé spínané zdroje (pro neznalé: na způsob zdrojů v PC) mají naprázdno neměřitelný odběr a prakticky nulovou spotřebu. Jsou to např. adaptéry k mobilům Sony-Ericsson (tím je nechci propagovat).

Měřil jsem to.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
18. 12. 2008 10:25

Naše měření:

PC ATOM - provoz = 31W

PC ATOM - vypnuto = 3W

PC ATOM - zdroj vytažen z poč = 1W

PC klasika - provoz = 100W

PC klasika - vupnuto = 0 (neměřitelno) W

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 12. 2008 15:27

Sice dvoujadro, ale opet to nema zadni digitalni vystup :(

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Mrkni na aktualny clanok na titulke - nvidia ion. Vo svetle funkcii a moznosti 9400M by som si to s tym Intelom nekupil ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 12. 2008 15:02

neni mozne! ja jsem tenhle tyden v metru videl cloveka, ktery krabici s timhle pocitacem v ruce. jsem na to koukal a rikal jsem si, co to ten msi wind nettop je... wow

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
..  |  17. 12. 2008 20:58

To byla asi jednojadrova varianta. Ta by - letnou kontrolou na Zbozi.cz - mela uz byt normalne v prodeji. Cena je cca 6,500

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor