MSI KT3 Ultra - ARU: Investice do budoucna

27. února 2002
Matrox G800? SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Určitě mnozí z vás již zažili pocit zklamání - koupili výkonný procesor za 15000 Kč, všechno fungovalo jak má, mezi kamarády jste se chlubili nejvyšším počtem MHz, ale po dvou týdnech přišla studená sprcha. Když jste opět šli kolem obchodu, kde jste vás procesor kupovali již nestál 15000 Kč, ale pouhých 8000 Kč. Takový příběh by se vám neměl stát se základní deskou MSI KT3 Ultra s novým čipsetem KT333, protože je to investice do budoucna ...
 

Základní desky MSI

Chtěl bych začít jednou flamewarovou otázkou - co říkáte na základní desky MSI? V poslední době jsem se ptal odborníků, kterou značku desek preferují a většinou z nich vypadlo - ASUS nebo ABIT a značku MSI odmítli za, cituji: "Nedodržování specifikací dané výrobcem procesoru". Je to možné? Ano - většina výrobců základní desek přesně nedodržuje specifikace - např. ABIT BD7 dovoluje zvýšit napětí Pentia 4 až na 2,2 V nebo Shuttle AK35 dovoluje zvednout napětí Athlonu na 2,2 V. Toto nastavení si musí uživatel nastavit sám - je to jen na riziko "ladiče". U MSI se, ale jednalo to trochu jiný problém - podle mých zdrojů se před časem u jedné své desky MSI dopustila nadměrného zvýšení napětí (šlo o odchylku o 0,12 V), aniž by o tom BIOS podával informace. 

Profesionál ještě může namítnout, že MSI K7T266 Pro 2 nechce spolupracovat s GeForce 4 MX, ale nesmíme také zapomenou, že stejný problém má i ABIT KG7 a desky ASUS A7M266 s Gigabyte 7VTXE fungují s GeForce 4 MX jen v AGP 2x. V tomto případě je největší chyba na straně nVidie a nikoliv MSI. 

Vcelku jde o deskách MSI říct, že za slušnou cenu dostanete kvalitní produkt (ve velmi hezké krabici :), který v žádném případě v porovnání s konkurencí nezaostává (ani ve stabilitě, ani ve výkonu, ani v technické podpoře). Mě osobně se na deskách MSI nejvíc líbí, že mají svůj osobitý styl.

Kujme železo dokud je horké

Jak jste si již mohli minulý týden přečíst, nový čipset KT333 nepřináší mnoho novinek. Nejvíc se mluví o podpoře pamětí PC2700, které jsou ale bržděny pomalou (266 MHz) FSB sběrnici. Jako další novinku můžeme brát "staronový" southbridge VT8233A, který se již objevil na některých deskách s čipsety KT266A (např. Shuttle AK35) nebo P4X266A (např. Shuttle AV45GTR). Tento southbridge přidává podporu diskového rozhraní (zavedené Maxtorem) UltraATA/133.

pozn. ze zvýšené frekvence pamětí neprofituje jenom procesor. Jsou tady i jiné zařízení, které mají přímý přístup do paměti (DMA - Direct Memory Access) jako jsou například disky či zvukové kodeky, které si dokáží brát data z paměti bez zásahu procesoru. Díky zvýšení frekvence pamětí se (a nezvýšení FSB) uvolní, v případě KT333, až 600 MB/s datový tok do pamětí, které mohou využívat i jiné zařízení než procesor. Jedním z nich také může být AGP sběrnice, která je s pamětí úzce spjat díky northbridgi. 

 

O čem se však hodně spekuluje, ale vůbec neví, je FSB sběrnice 166 MHz (333 MHz DDR). Mnoho z vás se určitě těšilo, že KT333 bude podporova FSB frekvenci 166 MHz, ale po přečtení několika recenzích o KT333 jste pravděpodobně byli zklamáni, protože oficiálně čipset podporu FSB 166 MHz nemá. ALE! Neoficiálně KT333 dokáže na FSB 166 MHz bez problémů pracovat. Je to stejný případ jako byl čipset KT133E, který sice 133 MHz FSB oficiálně nepodporoval, ale přetaktovači ho na 133 MHz dostali.

 

Takový je i osud KT333, která je FSB 166 MHz ready! Stačí jenom pokyn AMD, aby Athlony XP začaly na této frekvenci pracovat. Dokonce MSI KT3 Ultra má tuto tabulku, která ukazuje jak jumpery rozmístit, abychom dosáhli vyšší FSB. Ve finální verzi byly piny na umístěny jumperů odstraněny, ale v BIOSu lze frekvenci 166 MHz nastavit. Více o přetaktování FSB na MSI KT3 Ultra si povíme v kapitole: BIOS a přetaktování

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,