MPAA rozjela další kolo žalob proti pirátům, žaluje i vyhledávače torrentů

Organizace MPAA (Motion Picture Association of America) podala včera další várku žalob na servery, které nabízejí nelegální materiál. Mimo serverů, které přímo nabízejí soubory ke stažení, uvízlo v síti i několik vyhledávačů, které přímo žádné soubory nedistribuují. Nová vlna žalob na potírání pirátství se tak nezaměřuje pouze na samotné P2P sítě, ale kohokoliv, kdo stahování souborů usnadňuje. Do této kategorie pak spadají i vyhledávače, které se specializují na torrenty a podobně. Poprvé byly také žalovány organizace, provozující patřičným způsobem zaměřené diskusní skupiny na Usenetu. Jak prohlásil mluvčí MPAA, organizace nevidí velký rozdíl mezi P2P sítí jako takovou a vyhledávačem, který uživatele na pirátské dílo nasměruje.

I průměrně zkušený uživatel Internetu však dobře ví, že pirátská díla se dají najít i pomocí Google, Yahoo a dalších "běžných" vyhledávačů. Dočkáme se tak žalob i na tyto velikány? Žaloby zatím směřují na vyhledávače, které se přímo na podobný materiál specializují. Mezi žalovanými servery jsou například Torrentspy.com, IsoHunt, BTHub.com, TorrentBox.com, NiteShadow.com, Ed2k-It.com, NZB-Zone.com, BinNews.com a DVDRs.net.

Zajímavé je to, že dosud nedošlo k žádnému opravdovému soudu s vyhledávačem. Buď se jednalo o klasickou P2P síť a nebo příslušný server raději ukončil činnost ještě před vlastním soudním přelíčením. Proto vlastně ještě nepadlo žádné precedentní rozhodnutí, zda i pouhé zaindexování pirátského materiálu je porušením zákona. Mezi servery, které v minulosti ukončily po nátlaku (a bez soudního přelíčení) svojí činnost, patří například Suprnova nebo LokiTorrent.

Boj proti P2P sítím a nelegálnímu stahování však zdaleka neprobíhá jen ve Spojených státech. Tento týden oznámil "Hollywood", že ve spolupráci se švýcarskými a belgickými úřady byl vypnut server Razorback 2, jeden z hlavních evropských serverů sítě eDonkey, který používalo přes milion uživatelů.

I přes stále rostoucí aktivity na potlačení pirátství však globálně provoz na P2P sítích příliš neklesá. Podle společnosti CacheLogic, která provoz na Internetu monitoruje, tvoří P2P provoz stále přes 60 % celkového "trafficu" na Internetu. Filmy pak tvoří z těchto nelegálně vyměňovaných dat 60 procent.

Zdroj: ZDNet

Diskuze (43) Další článek: Obrázky nového socketu F LGA-1207 pro Opterony

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,