Mozilla: Vydání IE7 urychlí vzestup Firefoxu

Asa Dotzler, vedoucí ověřování kvality a manažer vydávání produktů Mozilla Foundation, v rozhovoru pro zpravodajský server ZDNet UK uvedl, že očekává příliv mnoha podnikových uživatelů operačního systému Windows 2000 k prohlížeči Firefox, protože nebudou moci využívat vylepšený Internet Explorer 7. Podle Microsoftu bude betaverze IE 7 vydána v průběhu letošního léta, ale bude dostupná pouze pro Windows XP SP 2 a Windows Server 2003 SP1.

Podle nedávné studie společnosti AssetMetrix stále téměř polovina uživatelů ve firmách používá Windows 2000, což představuje velkou příležitost pro Mozilla Foundation.

Zástupci Mozilly předpovídají, že na chystaný Firefox 1.1 by mohli přejít především uživatelé operačního systému Windows 2000 v podnicích. Firefox 1.1 bude obsahovat řadu vylepšení, která by měla podpořit společnosti k přechodu na open source prohlížeč. Mimo jiné půjde o nový aktualizační systém a zamykání některých vlastností. Dosud bylo zapotřebí stahovat a znovu instalovat celý program, v nové verzi bude možné automaticky instalovat pouze opravy a aktualizace. Vylepšení Firefoxu a vydání IE 7 by podle Dotzlera mohly vést k dramatickému nárůstu podílu open source prohlížeče.

"Pokud se podíváte na všechny statistiky, průměrně máme kolem 10 %. Podle odhadů je asi 1 miliarda uživatelů webu, což představuje zhruba 100 milionů uživatelů Firefoxu. Ten byl zatím stažen pouze 65 milionkrát, takže ostatní uživatelé jej získali jiným způsobem – s největší pravděpodobností z podniků. Mezi rané osvojitele patří mnoho lidí v odděleních IT. To jsou lidé, které chcete mít, protože to budou oni, kdo mohou přesvědčit management k přechodu (společnosti) na Firefox. Máme velké předpoklady pro to, aby se nám dařilo stále lépe v (podnikovém) prostředí s uživateli Windows 2000. Pokud uživatelé nepřejdou na Windows XP, nedostanou IE 7, ale 50 procent podniků stále používá Windows 2000. Jsme nadšeni, že Microsoft vydá Internet Explorer 7 – mnoho uživatelů si uvědomí, že pokud by chtěli lepší funkce, museli by vynaložit stovky dolarů na přechod k Windows XP. I kdybychom přestali podporovat Windows 98, společnost může podporovat (Firefox na Windows 98) sama, protože je open source – můžete se vyhnout vynucenému cyklu aktualizací. Protože vylepšujeme naše nástroje pro podnikové nasazení a lidé si uvědomují, že s Windows 2000 zůstávají pozadu, s nadějí očekáváme skutečný dominový efekt."

Dotzler se vyjádřil k nedávné poznámce ze strany výrobce konkurenční Opery o tom, že není spravedlivé kritizovat ji za vkládání reklam do prohlížeče, když nemá sponzora. "Když si nemusíte dělat starosti se zaplacením prohlížeče, můžete přemýšlet o uživateli. Protože jsme neziskoví, je naším cílem se pouze udržet. Souhlasím s tím, že Opera potřebuje být výdělečná, ale dělá to tak, že zhoršuje používání (prohlížeče). Neuděláme dohodu s jakoukoliv společností, které by negativně ovlivnila naše uživatele. Neuděláme nic, co by mohlo zhoršit používání prohlížeče kvůli penězům. Říkáme ne na více jednáních, než si možná umíte představit — říkáme ne téměř každému."

Dotzler také komentoval smysl koncepce Firefoxu s možností rozšíření. "Rozšíření jsou kompromis mezi snadností používání pro lidi, kteří chtějí ihned pracovat a těmi, kteří chtějí mít nad prohlížečem kontrolu. Ta druhá skupina je velmi malá, ale důležitá."

Zdroj: ZDNet UK

Diskuze (71) Další článek: Windows Longhorn bude rychlejší než Windows XP

Témata článku: Windows, Open source, Firefox, Mozilla, Vydání, Podnikový uživatel, Mozilla Firefox, Dominový efekt, Velká naděje


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně