Mladík chtěl domů superpočítač... A tak si ho postavil z překližky

Na přelomu 70. a 80. let zvítězil obsah nad formou a kdysi designem skutečně vyšperkované superpočítače se začaly přesouvat do obrovských clusterů a povětšinou nudně hranatých mainframů – firemních a průmyslových serverů.

Když se dnes tedy setkáte s modely jako třeba s legendárním superpočítačem Cray-1, jistě vás nepřekvapí, že ve stejné době dali filmaři život Vetřelci, Hvězdným válkám a dalším sci-fi, ve kterých se to počítači budoucnosti a futuristickým designem jenom hemží. Tehdejší superpočítače byly prostě nádherné.

cray.png  cray-1.png
Superpočítač Cray-1 z druhé poloviny 70. let

A byly natolik nádherné, že zaujaly i Daryla Branche, který si postavil case pro svůj domácí počítač. Nepoužil přitom ani starou televizi, ani akvárium a dokonce ani soudek od piva – vyrobil téměř dokonalý model v meřítku 1:3,5 superpočítače Cray-1. Ten měl ve své době úctyhodný výkon 250 MFLOPS (250 milionů matematických výpočtů za sekundu), dnes by ho ale překonal jakýkoliv domácí počítač s lepší grafickou kartou. Ostatně i ty nejvýkonnější chytré mobilní telefony dosáhnou na výkon okolo 50 MFLOPS a nejvýkonnější superpočítač současnosti je řádově dokonce milionkrát výkonnější (výkon v řádu jednotek PFLOPS – biliard výpočtů za sekundu).

cray model.png  cray model.png  cray model.png
Od nákresu po hrubý model; jak to pokračovalo dál, se dozvíte na webu Bit-tech.net

Daryl svůj model rozepsal a nafotil v hromadě fotografií, které najdete na webu Bit-tech.net a pro ty z vás, kteří by ho snad chtěli následovat: připravte si hromadu překližky a malou kůlničku.

Diskuze (13) Další článek: 20 000 000 000. tweet: Twitter roste téměř geometrickou řadou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,