Mistrovství světa a Facebook lákají útočníky

S příchodem fotbalového mistrovství světa stoupl počet takto tematicky zaměřených nevyžádaných zpráv, rozesilatelé nikdy nespí. Facebook zase láká k politicky motivovaným útokům.

Fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice je v plném proudu, každodenní novinky z této oblasti pravidelně plní všechny zpravodajské zdroje. Také na webu samozřejmě najdete nespočet stránek nebo předmětů týkajících se této velké události, své šance se však chopili také spammeři. Podle zprávy společnosti Symantec došlo k nárůstu nevyžádané pošty zaměřené na mistrovství světa ve fotbale 2010 přibližně o 27 %.

Symantec identifikoval množství podvodů, phishingových e-mailů a nebezpečných příloh nevyžádané pošty, které souvisejí s touto největší světovou sportovní událostí. Uživatelé mohou na internetu očekávat, že budou dostávat mnoho různých typů nevyžádané pošty, například nabídky falešných vstupenek na utkání, padělaná videa s nejzajímavějšími okamžiky zápasů šířící škodlivý kód a nabídky falešných produktů FIFA.

„Není překvapením, že největší podíl na nevyžádaných zprávách mají nigerijské podvody, navíc očekáváme, že objemy veškeré nevyžádané pošty související s mistrovstvím světa ještě porostou,“ říká Samir Patil ze společnosti Symantec. „Podvody, které nějak souvisejí se světovou fotbalovou federací, jsme poprvé pozorovali již v roce 2005, když bylo oznámeno, že pořadatelem Mistrovství světa ve fotbale 2010 bude Jižní Afrika. Objem zpráv však v několika posledních měsících prudce stoupá.“

Rozesilatelé nevyžádané pošty tedy opět zvolil jednoduchou taktiku a připravili novou vlnu svých zpráv v reakci na aktuální událost. Oproti jiným útokům, jež využívají například spamu s lákadly na světoznámé celebrity, jde však o více cílenou událost, chytit se mohou hlavně fotbaloví fandové. Na jaké zprávy si tedy dávat pozor? Mezi nejčastější texty v předmětech či tělech falešných e-mailů patří například FIFA 2010, 2010 FIFA, Football World Cup nebo FIFA World Cup. Pokud už vám antispamový filtr propustí zprávu podobného zaměření, stává se nejlepší obranou použití zdravého rozumu při jejím zpracování. Další údaje o podvodech týkajících se fotbalového mistrovství světa najdete na www.2010netthreat.com.

2010.png
Specializovaná webová stránka, která vás informuje o hrozbách týkajících se fotbalového mistrovství světa

Facebook pro a proti politice

Novinkami z oblasti vlastního výzkumu síťové bezpečnosti se pochlubila také společnost AVG Technologies, upozornila na novou hrozbu šířící se na Facebooku. Jedná se o takzvaný politický hacktivismus, tedy užívání nelegálních či legálně pochybných digitálních nástrojů za účelem dosažení politických cílů. Během předminulého víkendu bylo detekováno několik útoků na účty uživatelů Facebooku tureckými hackery v návaznosti na nedávný incident v pásmu Gazy.

Mezi nástroje hacktivismu patří pozměňování webových stránek, přesměrování, krádeže dat, napodobení a zesměšnění webových stránek, kolaps stránek v důsledku přetížení, virtuální sabotáže nebo vytváření klamných aplikací. „Počet zneužitých účtů je docela malý, doposud kolem padesáti případů, což naznačuje, že se nejedná o automatizovaný útok. Tento počet se však stále, byť zvolna, zvyšuje, “ řekl Roger Thompson, vedoucí výzkumu webových hrozeb společnosti AVG. „Jedná se o historicky první politický hacktivismus, který se objevil na Facebooku.“

Facebook se stal nedílnou součástí různých kampaní, politické tedy nevyjímaje, plusem je zde samozřejmě jeho popularita a takřka bezprostřední kontakt s dalšími uživateli. Podobně jako je tomu u jiných služeb, stoupá také s oblibou Facebooku počet útoků, i když prozatím jde hlavně o první vlaštovky: následky zneužití, krádeží dat či podvržení účtů nedosahují obrovských rozměrů. Do budoucna tomu však může být jinak a třeba si na útoky vedené proti Facebooku budeme muset zvyknout, stejně jako je tomu například v případě stále a všudypřítomného spamu.

Roger Thomson k politickému hacktivismu dále dodává: „Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jedná o útoky tureckých hackerů, kteří se již jednou dožadovali světového rekordu, kdy zneužili 37 tisíc stránek v jediný den, neměli bychom podceňovat možnost, že brzy najdou automatizovaný způsob útoku. Měli bychom být velmi ostražití k tomu, na co klikáme. Myslete před tím, než kliknete.“ 

Diskuze (2) Další článek: Microsoft Office 2011 pro Mac mají kontrolu českého pravopisu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,