Mironet chce po Microsoftu odškodné 23 milionů, prý ovlivnil policii

Společnost Mironet dnes vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby se pokusila od české pobočky Microsoftu získat peníze, které stát musel Mironetu zaplatit v rámci odškodnění při zásahu policie. Jde o kauzu z přelomu tisíciletí, kdy policie prodejci výpočetní techniky a softwaru zabavila část majetku kvůli podezření na prodej nelegálního softwaru.

Ministerstvo spravedlnosti už Mironetu zaplatilo částku 23,5 milionu korun. Je to odškodnění za zabavené zboží (navýšené o úroky), které během šetření ztratilo na hodnotě. Vedení Mironetu je nicméně toho názoru, že by způsobené škody neměl platit daňový poplatník, ale Microsoft. „Smyslem je, aby škodu uhradil nikoliv daňový poplatník, který s tím nemá nic společného, ale viník, tedy společnost Microsoft,“ uvedl dnes generální ředitel Mironetu Robert Novotný.

Mironet už se s žádostí dříve obracel na samotný Microsoft, ten jí ale odmítl s odůvodněním, že vyzyvatelem musí být samo ministerstvo spravedlnosti. Bývalá ministryně Helena Válková v minulosti navíc vzkázala, že Microsoft v tomto případě nepochybil a že vinu nese policie.

Ovlivňování policie

S tím ovšem v Mironetu nesouhlasí. Robert Novotný tvrdí, že má důkazy, podle kterých bývalé vedení Microsoftu policii ovlivňovalo ještě před zahájením procesu. Podrobnosti ještě nechce veřejně komentovat, padla ale dvě jména: bývalý ředitel české pobočky Jan Mühlfeit a bývalý obchodní ředitel Vladimír Smutný. Mironet chce nyní vyvinout tlak nejenom v Česku, ale také v zahraničí. „Microsoft požadovanou částku vydělá za dvě minuty,“ dodává Novotný.

 

Mironet má údajně důkazy, že bývalé vedení Microsoftu ovlivňovalo policii.

 

Microsoft dnes pouze vzkazuje, že považuje kauzu za uzavřenou a že jí komentovat nebude.

„Společnost Microsoft měla v roce 1999 takřka monopolní postavení a jediným konkurentem byli piráti,“ uvedl ke kauze Novotný s tím, že zrovna v té době se začala objevovat konkurence v podobě Linuxu. Právě Mironet začal Linux na svých počítačích nabízet, což údajně Microsoftu vadilo. Firma podle Novotného byla nucena k podpisu smlouvy „Nahé PC“, ve které Microsoft po prodejcích požadoval, aby inzerovali pouze stroje s Windows. Mironet to odmítl a poté se podle Mironetu zrodila celá kauza a obviňování z pirátství.

Mironet chce vedle již přiznaných peněz získat částku ještě větší, konkrétně 626 milionů korun za ušlý zisk. Ministerstvo spravedlnosti tuto částku neuznalo a Mironet to tedy chce nyní zkusit pod novým ministrem.

Firmě po startu kauzy skutečně začaly padat tržby, klesla důvěra zákazníků a dodavatelů. Robert Novotný argumentuje také tím, že v době před zásahem byla jeho firma větší než Alza.cz a že kauza zásadně zbrzdila další rozvoj. Alza tehdy vykazovala tržby ve výši 100 milionů, zatímco Mironet 250 milionů.

Mironet začal opět růst až po skončení vyšetřování. Dnes vykazuje roční tržby ve výši 1,1 miliardy se slabým ziskem 6,5 milionu před zdaněním. Firma má aktuálně 20 kamenných prodejen.

Diskuze (79) Další článek: Nvidia napůl odhalila Titan X, nejvýkonnější grafickou kartu s novým čipem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,