Ministerstvo informatiky hlásí konec rodných čísel

Děti narozené za rok už nedostanou rodné číslo. Ministerstvo informatiky chystá plán, který nahradí dosavadní rodná čísla novými. Pokud bylo na současných rodných číslech patrné, kolik je danému občanovi let, nová identifikační čísla tuto možnost vylučují.

Dospělým občanům současné rodné číslo zůstane, postupně je však v plánu tento systém nahradit. Nové desetimístné číslo začne postupem času nabírat na důležitosti a rodná čísla tak ztratí význam. V současné době se systém - avšak pouze pro vnitřní potřeby - používá na ministerstvu sociálních věcí.

Podle ministra informatiky Vladimíra Mlynáře používání rodného čísla omezuje zákon o ochraně osobních údajů. Rodné číslo by tak mělo nahradit právě číslo sociálního zabezpečení.

"Z čísla sociálního zabezpečení nic nepoznáte. Vytváří se poměrně složitým matematickým algoritmem. Protože budou určitou dobu obě čísla fungovat souběžně, nesmí se stát, aby nové číslo bylo stejné jako někdy v minulosti vydané rodné číslo," vysvětluje Roman Kučera z ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle Kučery se "nové" číslo sociálního zabezpečení používá i k jiným účelům než jen pouze jako žádost o podporu v nezaměstnanosti či rodičovský příspěvek.

Číslo sociálního zabezpečení je dnes součástí elektronického podpisu. "Každý, kdo si nechá zřídit elektronický podpis, se dostane se svým souhlasem i do naší databáze," dodává Kučera. Jiná možnost zřídit si vedle rodného čísla i číslo sociálního zabezpečení zatím není. Neumožňuje to zatím zákon.

Zdroj: MF Dnes

Diskuze (38) Další článek: Linux na Xboxu bez modčipu je prý možný

Témata článku: Konec, Určitá doba, Nový zákon

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost