Minikauza ADSL: Blokuje Český Telecom FTP port 21?

V průběhu dnešního dne se u jednoho z našich článků objevil tento názor:

„Musim jeste pridat jednu dost absurdni zkusenost... Zkousel se nekdo z vas, kdo jiz mate ADSL pripojit na jakekoli ftp, ktere pouziva standartni port 21? Nejde to, co? Mam ADSL od Volneho, volal jsem na jejich support a bylo mi receno, ze o celem pripadu vedi a ze to blokuje Telecom ( coz mi bylo jasne). Otazka tedy zni: Jsou na tom telecomu zamestnani lameri, kteri neumeji ovladat system, nebo je to ucelove? Aby se zamezilo prutoku dat? Ono totiz takhle nejde nic uploadnout na spoustu web serveru, ktere clovek spravuje atd... Jestli to delaji kvuli warezu, tak by sami mohli vedet, ze 99,9% warezovych ftp pouziva jiny port, nez 21.“

Protože bylo těžké uvěřit, že by ze strany Českého Telecomu došlo k tak průhledné sabotáži jednoho z nejpoužívanějších internetových protokolů, rozhodl jsem se celou věc vyzkoušet na svém vlastním připojení. Bohužel, zakrátko jsem pisateli příspěvku musel dát zapravdu. Připojení na jakýkoliv FTP server využívající port 21 nefungovalo a po stanovené době skončilo na timeoutu.

Následoval rychlý telefonát na technickou podporu mého poskytovatele ADSL. Technik si zprvu nevěděl rady, ale po poradě se svými kolegy byl už moudřejší. Podle jeho názoru má síť Českého Telecomu v tuto chvíli určité problémy, které se projevují právě nefunkčností výše uvedeného portu. Tuto informaci mi potvrdil i Český Telecom, na který jsem se obrátil v zápětí. V tuto chvíli je tedy situace taková, že v síti ADSL (bez ohledu na vašeho poskytovatele) nefunguje připojení na FTP přes nejpoužívanější (standardní) port 21. Je zajímavé, že připojení přes všechny ostatní porty, které jsem měl možnost vyzkoušet, je funkční. Na každý pád by současná situace měla být pouze dočasná a podle vyjádření ČTc je intenzivně řešena.

UPDATE 22.25: Někteří poskytovatelé ADSL pravděpodobně dočasně zprovozní pro své klienty tzv. HTTP Proxy, takže ti se potom na FTP přes port 21 budou moci připojit. Co se mi podařilo zjistit, tak zatím tak učinil pouze IPEX.

Příklad nastavení FTP v Total Commanderu (platí pouze pro uživatele ADSL od IPEXu):
1) zaškrnout použít firewall
2) z nabídky vybrat "HTTP proxy s podporou FTP"
3) jako hostitele zadat: proxy.gin.cz:3128

V případě, že je váš poskytovatel SkyNet, jako hostitele zadejte: proxy.bohemia.net:3128
V případě Nextry: proxy.nextra.cz:3128

Diskuze (91) Další článek: Tele2 také nabízí ADSL a je nejlevnější

Témata článku: Mate, Český Telecom, Port, Tel, Proxy, Porta, FTP, Nejpoužívanější síť

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů