Milion čipsetů pro servery

Společnost Intel oznámila, že za minulých 15 měsíců prodala jeden milion čipových sad, určených pro serverové systémy. Jaký příkon má tak obrovské množství počítačů?

Jeden milion dodaných čipových sad zahrnuje především sady, určené pro procesory Intel Pentium 4, Intel Xeon a Intel Itanium 2. Jedná se tedy o E7500, E7501, E7505 a E8870.

A jak je to s tím příkonem? Tak si vezměme, že servery mají průměrný příkon kolem 500 W. Při milionu takových serverů to činí 500 MW! Pokud na to půjdeme poněkud pokřivenou logikou, tak lze konstatovat, že díky Intelu vzrostla potřeba elektrické energie o přibližně 500 MW…. To ale vyléváme vaničku i s dítětem.

Pokud nechceme čipovou sadu pro server, máme vůbec na výběr? Samozřejmě že ano. V případě jednoprocesorových serverů lze „přeškolit“ leckterý obyčejný čipset s podporou ECC pamětí, ovšem u víceprocesorových serverů to tak snadné není. Tu a tam nějaký ten výrobce se snaží mít alespoň jednu serverovou sadu, ale není to ono. Skutečnou konkurencí Intelu na poli serverových čipsetů je společnost ServerWorks, mající zaměření již ve svém názvu (www.serverworks.com). Jejich čipové sady nesou označení Grand Champion a podporují 2 až 4 procesory přímo a maximálně 64 GB RAM. Jen pro úplnost uvádím, že mezi dalšími výrobci je například Micron (čipsety 21PAD a 22NCN).

Odkazy:

Diskuze (4) Další článek: Program: Fresh UI – odhalte taje a zákoutí systému Windows

Témata článku: Čipy, Servery, Čip, Micron, Grand, Čipset, Champion

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu