Microsoft vydal Exchange 2010 a slibuje 70% nárůst rychlosti

Microsoft vydal Exchange 2010 a slibuje 70% nárůst rychlosti

Microsoft v Berlíně na jeho největší evropské konferenci TechEd 2009 uvolnil na trh finální verzi Exchange Server 2010. Vydání konečné verze předcházela veřejná beta verze uvolněná v dubnu tohoto roku a srpnový Release Candidate. Do RTM fáze Exchange 2010 vstoupil v říjnu.

Nová verze jednoho z nejvíce nasazovaných groupware řešení na světě už běží plně na 64 bitech, vyžaduje tedy i 64 bitové prostředky pro svůj chod. Nasazení je tedy samozřejmě možné přímo do virtuálního prostředí přímo nad hypervisorem, nebo na Windows Server 2008 R2. Zde jsou firmy poněkud limitovány, starší verze Windows Server totiž podporovány nejsou.

Podporován je nicméně souběžný chod s verzí Exchange 2007. V tomto případě je nutné pro starší verzi nainstalovat Service Pack 2. Verze 2007 navíc aktuálně nejde provozovat na Windows Server 2008 R2, nicméně Microsoft na základě požadavků svých zákazníků tuto možnost zpřístupní. Během příštího roku vydá aktualizaci, která to umožní.

Nové technologie umožňující lepší využití procesorových jader, RAM pamětí a datových úložišť podle Microsoftu navyšují v některých případech rychlost nového Exchange až o 70 procent. Z interního testování dubnové beta verze mohu potvrdit, že je vyšší výkon serveru skutečně znát. Exchange například mnohem lépe indexuje veškerý obsah a například ve spojení s technickou verzí Outlook 2010 dokáže bezproblémově pracovat i s tisícovkou položek ve schránce. Včetně okamžitého vyhledávání.

Microsoft se v rámci Exchange 2010 snaží sjednotit co nejvíce komunikačních prvků na jedno místo. Kromě funkcí týkajících se time managementu a e-mailů tak nabízí možnost posílat SMS, volat přes VoIP či instant messaging. V této oblasti však spíše dohání konkurenci – například produkty od IBM nebo IceWarp s těmito technologiemi už delší dobu pracují, navíc v druhém případě v poměrně otevřené míře, což může být pro zákazníky mnohem výhodnější.

Ještě před finálním nasazením si zákazníci mohou nový Exchange otestovat díky zdarma dostupné trial verzi. Tu pak lze po vypršení povýšit na verzi plnou při zachování veškerých dat a nastavení. Současně s Exchange Server 2010 je k dispozici i Forefront Protection 2010 v edici pro Exchange. Je tak možné server přímo zabezpečit proti virům a dalším útokům.

Doba je nedobrá a konkurence veliká

Podle některých odborníků to však Microsoft v této době nebude mít při prodeji licencí na Exchange 2010 vůbec lehké. Finanční situace mnohých firem nenahrává k nákupu nejdražšího groupware řešení na trhu, zejména tedy v případě, když daná firma používá verzi předchozí. Větší nárůst zakázek by Microsoft údajně mohl registrovat až někdy v polovině příštího roku, kdy firma vydá i návaznou kancelářskou sadu Office 2010 a firmy tak budou moci využít některých předností nového serveru s poštovním klientem Outlook.

Situace na trhu aktuálně spíše nahrává levnějším konkurenčním produktům. Například IceWarp během následujících týdnů hodlá na trh uvést novou verzi svého Mail Serveru. Firma dodává kompletní serverové řešení snadno konkurující Exchange Serveru a navíc mnoho funkcí překonává. Značně odlišné (o dost nižší) jsou i pořizovací ceny. IceWarp Mail Server navíc dokáže díky Outlook Connectoru pracovat s oblíbeným poštovním klientem a mimo jiné je možné v rámci licencí i vyspělý eM client. Jedna z největších slabin – nemožnost nasazení nad hypervisorem – už je údajně v řešení.

Microsoft výrazně konkuruje i další hráč – Google. Ten totiž začal nabízet hostované služby typu Software-as-Service firemním zákazníkům a veškerou zodpovědnost a starost o servery přenáší na sebe. Firmám stačí platit paušální poplatky za požadovaný počet uživatelů využívající jak poštovní služby, tak kalendáře a další tradiční groupware produkty.

Témata článku: Microsoft, Time Management, Nový Outlook, Microsoft Outlook, SLI, Nárůst, Možné řešení, Verse, Exchange, Největší úložiště, Verze, Konečná fáze, Největší slabina

41 komentářů

Nejnovější komentáře

  • prophet 11. 11. 2009 20:40:48
    Hm.. zaplatil som za Cubase, Wavelab - ktore naozaj v linuxe nemaju aspon...
  • Voty 11. 11. 2009 18:40:25
    Je to na delší debatu, která sem navíc nepatří, takže to jen shrnu. Mě...
  • Adam Schubert 11. 11. 2009 14:24:02
    bez si dat par Next> Next>Next>Next>Next>Next>Next>Next> OK>...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

** Apple představil zcela nový iPhone pro další „dekádu“, která je ale jeho poslední ** Trh se postupně překlopí na nový typ výpočetního zařízení ** Budoucností je chytrá nositelnost a brýle s rozšířenou realitou

14.  9.  2017 | Karel Javůrek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky