Microsoft si oklikou koupil Novell. Nakazí Linux redmondskou infekcí?

Významná Linuxová a open source společnost Novell přechází pod doposud spíše neznámou firmu Attachmate, která za akvizici zaplatí 2,2 miliardy dolarů. Podle informací zástupců Novellu má být obchod uzavřen do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Na obchodu je ale zajímavé něco úplně jiného - značnou část duševního vlastnictví Novellu získá Microsoft.

Zároveň s akvizicí totiž byla uzavřena smlouva, podle které zhruba 882 patentů Novellu získá skupina technologických firem CPTN Holdings, kterou zvrchu ovládá Microsoft. Skupina (Microsoft) za patenty zaplatí 450 milionů dolarů a získá tak přístup k ohromnému množství zásadních materiálů.

Podivné obchody a spokojení akcionáři

Okamžitě po oznámení odkupu se vyrojilo mnoho spekulací. Odkupní cena se zdá být pro Novell hodně nevýhodná. Novell totiž disponuje hotovostí ve výši 605 milionů dolarů a drží krátkodobé vklady v hodnotě 438 milionů dolarů. Attachmate zároveň okamžitě po dokončení obchodu obdrží od Microsoftu 450 milionů dolarů za patenty a odkup Novellu tak společnost vyjde na pouhých 700 milionů dolarů.

Akcionáři Novellu ale přeci jenom o trochu zbohatnou. Částka 2,2 miliardy znázorňuje hodnotu 6,1 dolaru za akcii, což je o 28 % více, než byla včerejší hodnota při startu obchodování na burze. Výhodnost této akvizice pro akcionáře navíc zdůrazňuje skutečnost, že Novell na burze od přelomu tisíciletí prakticky stagnuje, nebo spíše mírně klesá. Navíc bez výrazných vyhlídek na další růst.

Screen shot 2010-11-23 at 4.10.35 PM.png
Akcionáři mohou být spokojení, hodnota cenných papírů Novellu dlouhodobě stagnovala. Co ale komunita a zákazníci?

Zúčastněné strany odmítly sdělit podrobnější informace o tom, jak k dohodě došlo a jaké patenty vlastně do Redmondu poputují. Vypadá to však, že se Novell rozdělí na dvě části a není jasné, jak tlustá pomyslná hranici mezi nimi bude. Novell má být samostatnou jednotkou, stejně jako jí má být divize SUSE.

Co bude se SUSE, jádrem a dalšími projekty?

Nad budoucností mnoha projektů tak visí hromada otazníků. Není jasné, jak to bude s projektem openSUSE, jak to bude s přispěvováním Novellu do Linuxového jádra, co bude s programem Evolution atp.

Microsoft ze získaných patentů může (a jistě bude) pouze těžit. Nyní bude moci pracovat s eDirectory, přímou konkurencí vlastního Active Directory, a získá přístup k mnoha Linuxovým projektům, což by mu pomohl v začlenění jeho vlastních produktů. Investice Softies zrovna do Novellu se navíc jeví logicky také z dalšího důvodu - obě firmy spolu dlouhodobě spolupracují v korporátní sféře. Hypervisor Hyper-V například začal podporovat nasazení distribucí SUSE a SUSE Enterprise Linux naopak má mnoho nástrojů, které umožní zapojit Linuxové distribuce do síťové infrastruktury Windows.

Microsoft by mohl vyřešit licencování skrze platformy, jednoznačně si polepší u virtualizace a bude si moci od těla držet konkurenci. O Novell se totiž nedávno zajímal také VMware, který by pak redmondským mohl vzdorovat s nasazením SUSE do Hyper-V.

Komentátoři webů o Linuxu a open source jsou však často spíše skeptičtější a akvizici přirovnávají například ke sloučení Sunu a Oraclu. Prorokují špatný konec mnoha projektům, všechno jsou to však nepodložené spekulace. Na tom se shodují mnozí analytici - podle nich je nutné počkat, až zúčastněné subjekty poskytnou více informací.

Diskuze (50) Další článek: Intel: dokážeme vyrobit procesor, který bude mít i 1 000 jader

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,