Microsoft se v březnu rozloučí s Windows 10. Samozřejmě jen s těmi starými

Microsoft se v březnu rozloučí s Windows 10. Samozřejmě jen s těmi starými

Před pár dny jsme připomněli, že Microsoft na jaře ukončí podporu Windows Vista a pomalu se také nachyluje čas Windows 7. Nabízí se ale ještě jedna otázka. Jak to vlastně bude s Windows 10.

I když bude Microsoft podobně jako Apple svůj Mac OS (X) po příští roky marketingově označovat Windows jako Windows 10, fakticky se bude s každým upgradem jednat o nový systém, který budou redmondští inženýři nějaký čas podporovat.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální časový harmonogram ukončování podpory jednotlivých verzí Windows. Windows 10 na posledním řádku může leckoho zmást, nejedná se ale o ukončení podpory desítek jako takových, ale jen jejich aktuální verze na trhu (Anniversary Update).

Běžného domácího uživatele to nejspíše trápit nebude, protože se mu každý rok upgraduje systém na novou verzi, v podnicích, kde se s podobnými velkými aktualizacemi často zachází opatrněji a šetří se s nimi, už ovšem ano.

A zejména firmám nyní Microsoft oznámil (via Neowin), že na sklonku března přestane podporovat Windows 10 ve verzi 1507. S příchodem Desítek už jednoduše nesledujeme hlavní označení systému, ale jeho interní verzi a případně i číslo sestavení.

Verze 1507 odpovídá číslu sestavení 10240 a jedná se o původní Windows 10 z července 2015. Pozorní čtenáři si tedy už jistě všimli, že označení verze odpovídá vždy roku a měsíci (15/7), ve kterém dorazil systém na trh. Jedná se o stejný princip verzování jako třeba v případě Ubuntu, které vychází vždy na jaře a v říjnu, a proto má označení třeba 16.04, 16.10 atd.

Klepněte pro větší obrázek
Označení verze najdete v moderní aplikaci v sekci Systém → O systému

Pokud na svých Desítkách nebráníte automatickým aktualizacím, ztráta podpory se vás přirozeně netýká, v tuto chvíli byste totiž měli mít na počítači Windows 10 ve verzi 1607 (Anniversary Update z konce července 2016) a číslem sestavení nejméně 14393. Jen pro srovnání, betatesteři z programu Windows Insider mají už sestavení číslo 15014.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Windows Insider, Anniversary Update, Betaverze, Original

44 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Eagle 21. 1. 2017 19:58:07
    V článku chybí dost zásadní informace a sice jak je to s podporou verzí...
  • r4in 21. 1. 2017 11:45:54
    "As of March 26, version 1507 of Windows 10 will no longer receive those...
  • LigaXP 21. 1. 2017 9:23:59
    Ale všiměte si proč to takhle M$ takhle dělá. Není to pro nic jiného než...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Dnes | David Polesný | 18

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky