Microsoft se v březnu rozloučí s Windows 10. Samozřejmě jen s těmi starými

Microsoft se v březnu rozloučí s Windows 10. Samozřejmě jen s těmi starými

Před pár dny jsme připomněli, že Microsoft na jaře ukončí podporu Windows Vista a pomalu se také nachyluje čas Windows 7. Nabízí se ale ještě jedna otázka. Jak to vlastně bude s Windows 10.

I když bude Microsoft podobně jako Apple svůj Mac OS (X) po příští roky marketingově označovat Windows jako Windows 10, fakticky se bude s každým upgradem jednat o nový systém, který budou redmondští inženýři nějaký čas podporovat.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální časový harmonogram ukončování podpory jednotlivých verzí Windows. Windows 10 na posledním řádku může leckoho zmást, nejedná se ale o ukončení podpory desítek jako takových, ale jen jejich aktuální verze na trhu (Anniversary Update).

Běžného domácího uživatele to nejspíše trápit nebude, protože se mu každý rok upgraduje systém na novou verzi, v podnicích, kde se s podobnými velkými aktualizacemi často zachází opatrněji a šetří se s nimi, už ovšem ano.

A zejména firmám nyní Microsoft oznámil (via Neowin), že na sklonku března přestane podporovat Windows 10 ve verzi 1507. S příchodem Desítek už jednoduše nesledujeme hlavní označení systému, ale jeho interní verzi a případně i číslo sestavení.

Verze 1507 odpovídá číslu sestavení 10240 a jedná se o původní Windows 10 z července 2015. Pozorní čtenáři si tedy už jistě všimli, že označení verze odpovídá vždy roku a měsíci (15/7), ve kterém dorazil systém na trh. Jedná se o stejný princip verzování jako třeba v případě Ubuntu, které vychází vždy na jaře a v říjnu, a proto má označení třeba 16.04, 16.10 atd.

Klepněte pro větší obrázek
Označení verze najdete v moderní aplikaci v sekci Systém → O systému

Pokud na svých Desítkách nebráníte automatickým aktualizacím, ztráta podpory se vás přirozeně netýká, v tuto chvíli byste totiž měli mít na počítači Windows 10 ve verzi 1607 (Anniversary Update z konce července 2016) a číslem sestavení nejméně 14393. Jen pro srovnání, betatesteři z programu Windows Insider mají už sestavení číslo 15014.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Anniversary Update, Windows Insider, Betaverze, Original, Děravý Windows

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje