Microsoft objevil marketing čísel: Jsme větší a úspěšnější

Není dne aby surfaře na webu nezastihla alespoň jedna nová zpráva o tom, kolik iPadů se zase prodalo. V Microsoftu si řekli „dobrá!“ a pochlubili se také. Servítky si vážně nebrali.

Mediální svět se poslední týdny prohýbá pod tíhou jablečných čísel. Máme tu miliony prodaných iPhonů za pouhé měsíce a stejně se daří také iPadům – na Živě.cz nám neuniklo snad jediné prolomení nějakého toho kulatého čísla. Microsoft ke všemu nedávno přišel o pozici jedničky v tržní kapitalizaci, i zde ho totiž pokořil Apple ze sanfranciské zátoky. Skoro by se mohlo zdát, že ostatní hráči nemají žádnou šanci a brzy musí zákonitě utonout v čerstvě vymačkaném jablečném moštu.

Snad i proto velmi rychle objevili agresivní marketing čísel i v Redmondu a na sklonku minulého týdne se na oficiálním blogu The Official Microsoft Blog objevil zajímavý článek „Microsoft by the numbers“ z pera Franka Showa, toho času viceprezidenta pro komunikaci.

Když mají kulatá čísla v Applu, budeme je mít i my a to s několika nulami navíc. Takže jak to dopadlo? Tento článek bude také surovým proudem čísel.

150 000 000

Microsoftu se od loňského podzimu podařilo prodat více než 150 milionů licencí nových Windows 7. Podstatnou měrou se na obrovském čísle podepsaly populární OEM licence, jejichž cena je opticky rozmělněná v celkové hodnotě notebooku nebo stolního počítače.

335 000 000

Prodej osobních počítačů letos podle IDC pokoří hranicí třetiny miliardy.

58 000 000

Právě tolik by se letos mělo prodat netbooků – přinejmenším podle analýzy ABI Research.

7 100 000

Právě tolik kousků iPadu se letos prodá. Soudí tak alespoň Frank Show a na pomoc si bere předpovědi iSuppli. Ačkoliv je tedy iPad v poslední době všudypřítomný, není fakticky prodejním konkurentem klasickému PC nebo netbookům.

i am pc.png
Trošku jiná interpretace známého sloganu (Long Zheng)

96 %

Zatímco v roce 2008 se v USA prodalo méně než deset procent netbooků s Windows (také se jich tolik nevyrábělo), po následném boomu v roce 2009 se jich tamtéž prodalo 96 procent.

10 000

Další číslo, kterým se Microsoft nezapomněl pochlubit, je počet zákazníků cloudových služeb Windows Azure. Zde už ale neválčí s Applem ale s Googlem a jeho cloudovým hostingem App Engine. Zatímco ještě na konci minulého roku neměl Azure jediného platícího zákazníka – firmu (aby ne, když službu spustili teprve nedávno), v červnu jich Microsoft eviduje deset tisíc.

23 000 000

Třiadvacet milionů uživatelů Xboxu se registrovalo do služby Xbox Live.

microsoft vs apple.png
Prý veze dárky (Boys Like Toys)

21,2 %

A nakonec si to formou čísel Microsoft vyřídil i s linuxovými (a převážně komerčními) distribucemi. Zatímco v roce 2005 měl Linux na serverech podíl 24 procent a analytici předpovídali, že do roku 2007 pokoří hranici 33 procent, realita posledního čtvrtletí minulého roku přisoudila serverovým linuxovým distribucím 21,2 procenta. To je méně než před pěti lety. Zdrojem dat je opět IDC. Pokud se ale podíváte na ty nejvýkonnější servery – superpočítače, panuje zde totální nadvláda tučňáků. Z pětistovky těch nejrychlejších počítačů tvoří Windows systém (povětšinou Windows HPC Server) pouhé jedno procento, tedy pět strojů. Linux má 91% podíl a rodina Unixů 4,4 procenta.

360 000 000

Právě tolik elektronických poštovních schránek prý eviduje Windows Live Hotmail, zatímco jeho rival Yahoo jich má „pouze“ 284 milionů a Gmail podle comScore 173 milionů. S poštou ještě souvisí Windows Live Messenger, který eviduje 299 milionů aktivovaných účtů.

tucnak.png
Tučňáci útočí, jaká je ale jejich skutečná síla? (Penguin Computing)

14,5 miliard dolarů

Zatímco zisk Applu za fiskální rok (září 2009) činil 5,7 miliard dolarů, Google vydělal 6,5 miliard (prosinec 2009) a Microsoft 14,5 miliard (fiskální rok končící v červnu 2009).

Válka čísel tedy pokračuje a firmy nás jimi budou bohatě zásobovat i v příštích měsících a letech. Ať už jsou pro vás tato čísla důležitá, či je to údaj, který v důsledku nerozhoduje o kvalitě hotového produktu, na vlně číselného hypu se asi povezeme všichni a navždy.

Diskuze (224) Další článek: Google Chrome testuje nové společné menu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,