Microsoft nerad tančí Sambu

Před několika málo dny se Microsoft rozhodl, že se již dále nebude odvolávat proti rozhodnutí Evropského soudního dvora a umožní svým soupeřům na trhu psát aplikace tak, aby byly schopné plně pracovat s jeho proprietárními serverovými aplikacemi. Má v plánu umožnit jim to pod licencí, která mu bude zajišťovat "rozumné a nediskriminující podmínky." Návrh licence již předložil Evropské komisi a okamžitě si tak vysloužil kritiku Free Software Foundation. Navržená licence WSPP totiž vyžaduje poplatky za právo používat technickou dokumentaci Microsoftu pro účely implementace jeho serverových protokolů a platba má být provedena za každou jednotlivou prodanou licenci. Tento systém bohužel neumožňuje implementovat zmíněné protokoly v programech šířených pod GPL, protože u nich není možno zjistit, kolik lidí je skutečně používá.

Nová licence Microsoftu by se nejvíce dotkla Samby, svobodné implementace protokolu pro sdílení souborů a tiskáren ve Windows, a zároveň jediného způsobu, jak umožnit sdílení mezi počítači na Windows a na Linuxu.

Zdroj: ZDNet

Témata článku: Software, Microsoft, Evropské právo, Nová licence, Samba

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

Včera | Stanislav Janů | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji