Microsoft nerad tančí Sambu

Před několika málo dny se Microsoft rozhodl, že se již dále nebude odvolávat proti rozhodnutí Evropského soudního dvora a umožní svým soupeřům na trhu psát aplikace tak, aby byly schopné plně pracovat s jeho proprietárními serverovými aplikacemi. Má v plánu umožnit jim to pod licencí, která mu bude zajišťovat "rozumné a nediskriminující podmínky." Návrh licence již předložil Evropské komisi a okamžitě si tak vysloužil kritiku Free Software Foundation. Navržená licence WSPP totiž vyžaduje poplatky za právo používat technickou dokumentaci Microsoftu pro účely implementace jeho serverových protokolů a platba má být provedena za každou jednotlivou prodanou licenci. Tento systém bohužel neumožňuje implementovat zmíněné protokoly v programech šířených pod GPL, protože u nich není možno zjistit, kolik lidí je skutečně používá.

Nová licence Microsoftu by se nejvíce dotkla Samby, svobodné implementace protokolu pro sdílení souborů a tiskáren ve Windows, a zároveň jediného způsobu, jak umožnit sdílení mezi počítači na Windows a na Linuxu.

Zdroj: ZDNet

Diskuze (44) Další článek: Ochrana proti virům v SP2 je prolomena

Témata článku: Software, Microsoft, Samba, Nová licence, Evropské právo


Určitě si přečtěte

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

Proč je pro obézní lidi tak těžké shodit nadbytečná kila?

** Obézním lidem selhávají mechanismy, jež je mají chránit před nadměrným příjmem potravy ** Mozek tlouštíků ignoruje hormon leptin varující před hromaděním tukové tkáně v těle ** Vědci nyní odhalili, jak to udělat, aby mozek otupený obezitou leptin opět vnímal

Jaroslav Petr | 46

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 81

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání