Microsoft má zaplatit další půl miliardy

Federální soud v Chicagu rozhodl, že Microsoft musí zaplatit 521 milion dolarů kalifornské univerzitě a společnosti Eolas Technologies, protože Internet Explorer neoprávněně využíval copyrightem chráněnou technologii na zprovoznění plug-inů a appletů v internetovém prohlížeči.

Žalobu na Microsoft podali zástupci Eolas Technologies v roce 1999, ale soud rozhodl teprve nyní po prozkoumání velkého objemu dokumentů. Technologii vyvinula a patentovala Kalifornská univerzita, která v roce 1994 předala práva společnosti Eolas. Podle rozhodnutí soudu dostane Kalifornská univerzita 25 % z celkové částky. Eolas dostane zbytek po odečtení soudních poplatků a nákladů na právníky. Společnost Eolas Technologies má v současnosti jediného zaměstnance a 100 akcionářů, mezi které by byla částka pravděpodobně rozdělena. Žaloba původně požadovala 1.2 miliardy dolarů.

K přesunům hotovosti však prozatím nedojde. V oficiálním prohlášení společnosti Microsoft stojí, že výsledek soudního sporu je pro společnost zklamáním. Microsoft zároveň vyjádřil odhodlání odvolat se proti soudnímu rozhodnutí s tím, že fakta a právo bude na straně Microsoftu. Microsoft hodlá prokázat, že funkce prohlížeče Internet Explorer napadaná žalobou ze strany Eolas Technologies byla vyvinuta pracovníky Microsoftu na základě již existujících technologií vlastněných redmondskou společností. V prohlášení Microsoftu dále stojí, že společnost udělá vše pro to, aby se výsledky sporu dotkly jejích zákazníků co nejméně.

Diskuze (27) Další článek: Rio představilo nové MP3/WMA přehrávače a novou technologii ukládání dat

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Kalifornská univerzita, Chicago, Půl, Kalifornský soud

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů