Microsoft má zaplatit 1,5 mld. dolarů za porušení řádně zaplaceného patentu

Spor nedávno sjednocené skupiny Alcatel Lucent s Microsoftem o předpokládané porušení patentu k souborovému formátu MP3 dospěl k jednomu ze svých vrcholů. Soud nařídil Microsoftu vyplatit Alcatelu 1,52 miliardy amerických dolarů za neoprávněné integrování podpory přehrávání MP3 do operačních systémů Windows a přehrávače Windows Media Player. Suma je vypočtena ze zisku z prodeje produktů Microsoftu za poslední tři roky. Spor začal původně již v roce 2003, kdy Lucent ve stejné věci zažaloval výrobce počítačů Dell a Gateway za to, že se svými sestavami dodávali software porušující patenty. Microsoft později dobrovolně přijal v tomto procesu roli obžalovaného a zastoupil tedy své největší odběratele.

Microsoft se proti pokutě důrazně ohrazuje. Jeho technologie MP3 je totiž právoplatně za 16 milionů dolarů licencována od jejího vynálezce, německého Fraunhoferu (jejž spoluvlastní společnost Thomson). Předchůdce Lucentu, AT&T Bell Laboratories, však tvrdí, že práci na kompresi MPEG Layer 3 zahájil dříve, což soud uznal. Microsoft považuje toto rozhodnutí za nesmyslné a hodlá se odvolat. Zástupce Microsoftu Tom Burt prohlásil, že toto soudní rozhodnutí otvírá dveře k vymáhání peněz z každého, kdo technologii MP3 dříve licencoval od Fraunhoferu v přesvědčení, že jde o právoplatného držitele patentů k ní.

V reakci na vývoj okolo patentů k MP3 podal včera Microsoft na Alacatel Lucent dvě žaloby pro porušení vlastních patentů z oblasti komunikačních technologií. Oběma směry je potom vedeno hned několik dalších patentových sporů.

Rozhodnutí soudu potvrdilo obavy expertů z tohoto vývoje. Otevřelo totiž prostor pro vymáhání poplatků z dalších firem, které dříve licencovaly MP3 od Fraunhoferu (Thomsonu), mimo jiné i Apple. Tento vývoj může být i projevem nepřímého konkurenčního boje mezi Alcatelem a Thomsonem.

Zdroj: BetaNews

Diskuze (87) Další článek: Nejméně padesát bank obětí pharmingu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,