Microsoft dá 17 miliard dolarů za Adobe. Aneb co je šušky, to je hušky

Microsoft dá 17 miliard dolarů za Adobe. Aneb co je šušky, to je hušky

Dva velikáni se sešli v jedné uzavřené místnosti a hloubali. Šéf Microsoftu Steve Ballmer zašel na hodinovou návštěvu k Shantanuhovi Narayenovi, nejvyššímu představiteli konkurečního Adobe, aby vzájemně prodiskutovali několik témat týkajících se obou společností. Hlavním bodem diskuse mělo být významné postavení Applu v oblasti mobilních telefonů a jak by se tato nepěkná situace z pohledu dvou softwarových gigantů dala vyřešit.

Podle slov Nicka Biltona z New York Times bylo jednou z možností odkoupení Adobe Microsoftem. A toho se samozřejmě chytla média po celém světě a komentátoři mají zase o čem psát a spekulovat.

Že je na každém spřochu pravdy trochu, naznačují například akcie Adobe. Ty na konci čtvrtečního obchodování na NASDAQu uzavřely na hodnotě 28,69 dolaru, což je nárůst o zhruba 8 % - z hodnoty 25,7 dolaru ze začátku dne. Pro Adobe to sice není žádné zázračné maximum, firma se totiž potýká s výrazným poklesem zisků a hodnoty akcií od počátku ekonomické krize, určitá očekávání investorů to však jednoznačně vykresluje.

17 miliard a samé nejasnosti

Těžko říci, jak to tedy je, zástupci obou společností samozřejmě svorně mlčí a nehodlají nic komentovat. Renomovaný magazín Business Insider okamžitě přispěchal s výpočty, za kolik by Softies mohli svého softwarového konkurenta koupit. Údajně by museli vynaložit zhruba o 20 až 30 % více než je současná tržní hodnota Adobe. To by ve výsledku znamenalo částku mezi 15 až 17 miliardami dolarů. Vzhledem k dlouhodobému vývoji hodnoty akcií by to pro akcionáře Adobe bylo jistě velice solidní a pro Microsoft nic likvidačního.

Jenže, jak by vlastně sloučení Adobe a Microsoftu překazilo Applu jeho spanilé tažení skrze mobilní trh? Apple jednoznačně pány z Adobe štve tím, že plive na Flash všude, kudy projde. V iPhonu a iPadu si příliš dynamických flešových aplikací neotevřete a Steve Jobs se nijak netají tím, že mu Flash nevoní ani na Mac OS X. Takže, jak teď chtějí páni softwéráři bojovat?

Klepněte pro větší obrázek
A co když je to pravda? Nebo si investoři pouze něco namlouvají a dají na drby?

Budou bojovat za Flash na celém webu? Když Microsoft má Silverlight a stále více se přiklání k HTML5? Ukáží uživatelům, že jiné telefony Flash mají a život s nimi je hned lepší? Zatím ho má pouze poslední verze Androidu a ani zde to rozhodně není ideální. Navíc Windows Phone 7 s Flashem v základu nepočítají.

Napadá mě snad jediná a naprosto ztřeštěná teorie, jak začít vyjednávat - jakési vydírání. Microsoft s Adobe by začal dělat bubáky, že pokud jim Apple nezačně dělat ústupky, přestane vyrábět balíček CS pro Mac OS X. Tím by se tento systém stal mnohem méně atraktivním pro značnou skupinu uživatelů. Ale to je jistě hodně za uši přitažené a směji se, jen když to píšu.

Ani Microsoftu, ani Adobe se Apple usměrnit nedaří a spolčení by beztak nemělo žádný zázračný efekt. Jobsovo impérium bych tedy nechal být, ale samotné spojení v globálním měřítku by jistě dávalo smysl. Microsoft by se mohl okamžitě vypořádat s aférou Flash vs. Silverlight, namísto svého podivného Expression Studia by získal kvalitní balík Creative Suite a Adobe Reader také jistě není k zahození.

Před mnoha lety se už o akvizici mluvilo, tenkrát z ní ale sešlo kvůli možnému antimonopolnímu pronásledování. Podle mnohých je ale dnes úplně jiná doba a úřadům by takový spolek nemusel tolik vadit. Microsoft tehdy jednoznačně dominoval světu počítačů, Apple byl neškodný a žádný Google se tady tolik neroztahoval.

Témata článku: Microsoft, Byznys, Adobe, Adobe Flash, Microsoft Silverlight, Nick, Silverlight, Celá místnost, Business insider

123 komentářů

Nejnovější komentáře

  • izak___ 11. 10. 2010 13:51:02
    A M$ After efect ;-))) .... to uz je jina trida ;-)))
  • BlackRider 11. 10. 2010 12:47:07
    No tak samozrejme. I aplikace napsana v C muze bejt pomalejsi nez aplikace...
  • izak___ 11. 10. 2010 12:22:53
    problem je, ze ten unix brzdi cocoa ... a jine nic moc napsane knihovny...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

Včera | Jiří Černý | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?