Microsoft chce postavit „světový graf“ – obří databázi každého místa na planetě

Microsoft chce postavit „světový graf“ – obří databázi každého místa na planetě

Mapy od Microsoftu budou i nadále používat službu Here, obě strany totiž prodloužily mnohaletý kontrakt. To se nepřímo dotýká i tuzemské služby Mapy.cz, která od Microsoftu přebírá satelitní a letecké snímky v zemích, kde nemá vlastní data (ČR a Slovensko) nebo letecké snímky od ostatních partnerů (třeba Rakousko).

Klepněte pro větší obrázek
Bing Maps od Microsoftu nabízejí slušné automapy od Here, ale třeba u satelitních a leteckých snímků to i po letech skřípe a jedná se o slepenec různě starých a kvalitních dat

Prodloužením spolupráce obou firem to ale nekončí, Microsoft totiž na svém blogu zároveň oznámil, že by rád postavil world graph. Podobných grafů je plný internet, jedná se totiž o faktografické databáze. Vyhledávače používají znalostní grafy (knowledge graph), takže když do Googlu nebo Bingu zadáte slovíčko mango, nezobrazí se pouze stránky z indexu, ale i popisné informace o mangu, protože prohlížeč díky znalostnímu grafu pochopil, že se jedná o exotické ovoce.

Světový graf od Microsoftu by měl fungovat podobně, ale bude dávat význam geografickým místům. A to nejen v tom smyslu, že bude Microsoft vědět, co je na adrese XYZ, ale dodá i širší kontextové informace včetně aktuálního počasí aj.

Ucelenou službu pak použije jak ve svých vlastních aplikacích, tak v rámci svých služeb pro vývojáře na cloudovém hostingu Azure.

Mapové služby Microsoftu jsou srovnatelné třeba s Googlem na severoamerickém kontinentu, ale ve světě už to taková sláva není – krásným příkladem budiž i Česko, kde Bing Maps nedosahují takových kvalit jako konkurence. Platí to zejména o kvalitě leteckých snímků, absenci Streetside (Street View od Microsoftu) aj.

Aby se to (snad) zlepšilo, Microsoft nebude budovat světový graf sám, ale na pomoc si vezme právě Here, TomTom a Esri, které patří k největším světovým dodavatelům profesionálních systémů GIS.

Témata článku: Microsoft, Technologie, Byznys, Vyhledávače, Mapy, Bing, GIS, Knowledge Graph, Letecká mapa, Krásný příklad, Bing Maps, Letecký snímek, Here Maps, Mango, Exotický svět, Planeta, Graf, Satelitní snímek, Here, Svět, Manga

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje