Microsoft a Nokia: sňatek z rozumu. Stejně jako u Yahoo a Bingu

Microsoft a Nokia: sňatek z rozumu. Stejně jako u Yahoo a Bingu

„Jak jste se vlastně seznámili? Úplnou náhodou, na nádraží. Oběma nám zrovna ujel vlak, další měl jet až za…“. Takový vtip právě koluje Twitterem k tématu dnes ohlášené spolupráce Microsoftu a Nokie. Finský mobilní gigant začne ve svých chytrých telefonech nabízet redmondskou platformu Windows Phone 7. Ne pouze jako doplnění svého pochybného Symbianu a MeeGo, ale jako stěžejní systém. Microsoft tak nalezne potřebné odbytiště pro novou generaci mobilního systému a Nokia konečně získá funkční a konkurenceschopný ekosystém.

Když Nokia v září loňského roku oznámila, že se novým výkonným šéfem stal Stephen Elop z Microsoftu, vydal jsem komentář, ve kterém jsem byl toho názoru, že by nové vedení Nokie mělo co nejrychleji zahodit své pochybné operační systémy a začít používat některou ze zaběhnutých platforem. Zcela vyvíjet nový a použitelný systém by bylo zdlouhavé, ve Finsku software dělat neumí a jenom těžko by Nokia sehnala dostatečný počet kvalitních vývojářů aplikací, kteří by byli schopni odejít od iOS a Androidu. Byl jsem tehdy za hlupáka. Vždyť přece Nokia je ten slavný gigant, který projevuje svojí severskou hrdost a nebude se nikam vtírat.

Nové vedení bez nostalgie a severské hrdosti

Jenže ono ejhle. Přišel týpek ostřílený ze Silicon Valley, Redmondu a světového technologického byznysu a nebál se jednoznačně poukázat na problémy, které ve Finsku vyhnívají. Zvrat byl tedy logický – i když Nokia pod Elopem jednala i s Googlem, nakonec se (dost možná kvůli Elopově původu) dohodla se Softies.

Celá situace je jednoznačně pro dobro obou firem, resp. se mohou pokusit o něco nového. Takový sňatek z rozumu. Nutná spolupráce. Opírání berliček dvou kulhajících a tápajících. Microsoft sice zažívá v mobilní sféře menší obrození, ale není nijak výrazné ani zásadní a téměř z nuly se roste relativně dobře. Nokia naopak už několik let klesá, a i když stále patří mezi největší prodejce, sešup byl výrazný a ukazoval strašáky do budoucna.

Obě firmy nyní mohou propojit to, co umí nejlépe a spojit se v propagační síle. Otázkou je, zda za pár měsíců nezačne vycházet překombinovaný kočkopes. A také nikdo neříká, že Windows Phone 7 mohou Nokii nasměrovat v grafech zpět do růstu. To vám žádný analytik a komentátor říct nemůže. A když se o to bude snažit, vaří z ničeho.

 

Microhoo! Microkia!

 

Je tu pouze jeden ukazatel, který by mohl naznačit, kam se situace bude ubírat. Microsoft sňatek z rozumu uzavřel už dříve, když se spojil s Yahoo a začal pohánět vyhledávací a reklamní systém slavné americké internetové firmy. Jak se nyní ukazuje, vyhledávače poháněné Bingem v celkovém součtu rostou, samotné Yahoo však klesá. Samotný Bing.com už má téměř 13% podíl na americkém trhu, což je zhruba 2% nárůst oproti konci loňského roku. Yahoo naopak o procento kleslo. Celkově se „Bing-powered“ vyhledávání obsazuje 27% podíl, který navíc neustále roste a ukrajuje Googlu.

Microsoft a Yahoo byly před více než rokem ve stejné pozici, jako je dnes Windows Phone 7 a Nokia. Yahoo mělo širokou uživatelskou základnu, ale už nedokázalo dodávat ten správný motor, který by do budoucna dokázal službu pohánět. Microsoft naopak přišel s novou technologií, která po letech spánku dokázala konkurovat dominantním hráčům (hráči) a neměla to pravé odbytiště. Nyní Microsoft opět začíná dodávat obsah a Nokia poskytuje svůj nemalý trh před soumrakem.

A stejně jako Yahoo stále programuje a vylepšuje svůj vyhledávací engine, tak i Nokia nehodlá opouštět od vývoje svých dosavadních systémů, i když investice to výzkumu údajně hodně omezí. Jakoby ani jeden z nových partnerů Microsoftu úspěchu nevěřil...

Témata článku: Microsoft, Byznys, Bing, Yahoo, Nokia, Nostalgie, Phone, Finsko, Chytré vyhledávání, Zaběhnutá platforma, Reklamní platforma, Použitelný systém

67 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martty111 12. 2. 2011 19:57:58
    Tak na to jsem docela zvedav :-D
  • bleb 12. 2. 2011 15:18:19
    Tak tohle je další článek tady na Živě který patří svojí úrovní (zejména...
  • aminux 12. 2. 2011 12:02:31
    Sice už se pomalu s Nokií loučím, ale ještě bych byl na nějaké předčasné...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Vyzkoušeli jsme macOS High Sierra, nejnovější systém pro počítače Apple

Vyzkoušeli jsme macOS High Sierra, nejnovější systém pro počítače Apple

** macOS High Sierra nepřináší žádné výrazné novinky ** Zaměřuje se však ne velmi podstatné detaily ** Vylepšuje vestavěné aplikace a přináší velké změny pod povrchem systému

18.  7.  2017 | Stanislav Janů | 77


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?