Microsoft a Nokia: sňatek z rozumu. Stejně jako u Yahoo a Bingu

Microsoft a Nokia: sňatek z rozumu. Stejně jako u Yahoo a Bingu

„Jak jste se vlastně seznámili? Úplnou náhodou, na nádraží. Oběma nám zrovna ujel vlak, další měl jet až za…“. Takový vtip právě koluje Twitterem k tématu dnes ohlášené spolupráce Microsoftu a Nokie. Finský mobilní gigant začne ve svých chytrých telefonech nabízet redmondskou platformu Windows Phone 7. Ne pouze jako doplnění svého pochybného Symbianu a MeeGo, ale jako stěžejní systém. Microsoft tak nalezne potřebné odbytiště pro novou generaci mobilního systému a Nokia konečně získá funkční a konkurenceschopný ekosystém.

Když Nokia v září loňského roku oznámila, že se novým výkonným šéfem stal Stephen Elop z Microsoftu, vydal jsem komentář, ve kterém jsem byl toho názoru, že by nové vedení Nokie mělo co nejrychleji zahodit své pochybné operační systémy a začít používat některou ze zaběhnutých platforem. Zcela vyvíjet nový a použitelný systém by bylo zdlouhavé, ve Finsku software dělat neumí a jenom těžko by Nokia sehnala dostatečný počet kvalitních vývojářů aplikací, kteří by byli schopni odejít od iOS a Androidu. Byl jsem tehdy za hlupáka. Vždyť přece Nokia je ten slavný gigant, který projevuje svojí severskou hrdost a nebude se nikam vtírat.

Nové vedení bez nostalgie a severské hrdosti

Jenže ono ejhle. Přišel týpek ostřílený ze Silicon Valley, Redmondu a světového technologického byznysu a nebál se jednoznačně poukázat na problémy, které ve Finsku vyhnívají. Zvrat byl tedy logický – i když Nokia pod Elopem jednala i s Googlem, nakonec se (dost možná kvůli Elopově původu) dohodla se Softies.

Celá situace je jednoznačně pro dobro obou firem, resp. se mohou pokusit o něco nového. Takový sňatek z rozumu. Nutná spolupráce. Opírání berliček dvou kulhajících a tápajících. Microsoft sice zažívá v mobilní sféře menší obrození, ale není nijak výrazné ani zásadní a téměř z nuly se roste relativně dobře. Nokia naopak už několik let klesá, a i když stále patří mezi největší prodejce, sešup byl výrazný a ukazoval strašáky do budoucna.

Obě firmy nyní mohou propojit to, co umí nejlépe a spojit se v propagační síle. Otázkou je, zda za pár měsíců nezačne vycházet překombinovaný kočkopes. A také nikdo neříká, že Windows Phone 7 mohou Nokii nasměrovat v grafech zpět do růstu. To vám žádný analytik a komentátor říct nemůže. A když se o to bude snažit, vaří z ničeho.

 

Microhoo! Microkia!

 

Je tu pouze jeden ukazatel, který by mohl naznačit, kam se situace bude ubírat. Microsoft sňatek z rozumu uzavřel už dříve, když se spojil s Yahoo a začal pohánět vyhledávací a reklamní systém slavné americké internetové firmy. Jak se nyní ukazuje, vyhledávače poháněné Bingem v celkovém součtu rostou, samotné Yahoo však klesá. Samotný Bing.com už má téměř 13% podíl na americkém trhu, což je zhruba 2% nárůst oproti konci loňského roku. Yahoo naopak o procento kleslo. Celkově se „Bing-powered“ vyhledávání obsazuje 27% podíl, který navíc neustále roste a ukrajuje Googlu.

Microsoft a Yahoo byly před více než rokem ve stejné pozici, jako je dnes Windows Phone 7 a Nokia. Yahoo mělo širokou uživatelskou základnu, ale už nedokázalo dodávat ten správný motor, který by do budoucna dokázal službu pohánět. Microsoft naopak přišel s novou technologií, která po letech spánku dokázala konkurovat dominantním hráčům (hráči) a neměla to pravé odbytiště. Nyní Microsoft opět začíná dodávat obsah a Nokia poskytuje svůj nemalý trh před soumrakem.

A stejně jako Yahoo stále programuje a vylepšuje svůj vyhledávací engine, tak i Nokia nehodlá opouštět od vývoje svých dosavadních systémů, i když investice to výzkumu údajně hodně omezí. Jakoby ani jeden z nových partnerů Microsoftu úspěchu nevěřil...

Diskuze (67) Další článek: Facebook Pages ohromí novými funkcemi

Témata článku: Microsoft, Byznys, Yahoo, Bing, Nokia, Zaběhnutá platforma, Vyhledávací engine, Nostalgie, Použitelný systém, Finsko, Reklamní platforma, Chytré vyhledávání, Phone

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší